stopaj nedir stopaj oranı nasıl hesaplanır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda ZORBEY tarafından 28 Tem 2011 tarihinde açılan konu

 1. stopaj nedir hangi oranla neye göre hesaplanır?

  Stopaj: Gelir veya kurumlar vergisine tabi bir kazanca ilişkin hasılatın ilgilisine ödenmesi aşamasında, ödemeyi yapanlarca, yasa ile belirlenmiş oranlar üzerinden istihkakın bir kısmının tutulup, hasılatı elde eden adına ve onun peşin vergisi olarak vergi dairesine yatırılması şeklinde uygulanan vergileme yöntemi ve vergi güvenlik tedbiridir.

  Stopaj nasıl hesaplanır?

  Bilindiği üzere Gelir Vergisi Yasası'nın 75/4. maddesi hükmü uyarınca yıllık ve özel beyanname veren kurumların indirim ve istisnalar düşülmeden önceki kurum kazancından hesaplanan kurumlar vergisi düşüldükten sonra kalan kısım menkul sermaye iradı olarak kabul edilmekte ve bu kısım kurumların halka açık olup olmaması koşuluna bağlı olarak kurum bünyesinde aynı yasanın 94/6-b maddesi uyarınca vergi tevkifatına tabi tutulmaktadır. Bakanlar Kurulu kararı ile bu konuda yapılması öngörülen vergi tevkifat oranı halka açık anonim şirketlerde % 10, diğerlerinde ise % 20'dir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Tem 2014
 2. stopajın açık net açıklarsak nedir?
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Tem 2014
 3. xD doğru söylemiş arkadaşımız bende o açıklamadan bir güzel şey anlamadım. Şimdi anladığım kadarıylan diyelimki ben bir bakkal açtım x lira kira ödüyorum. bu x liranın bilmemkaç miktarı kadarıylan belirli sürelerde devlete yatırıyorum böylece sene sonunda zaten ödüyiceğim olan miktarı bir bölümünü ödemiş oluyorum.

  tamam ama kar yapmadıysam e genede mi ödiyeceğim ve ödedim diğelim devlet ödediğim miktarı gerimi ödiyecek?
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Tem 2014
 4. devlet sana geri ödeme yapmayacak. kazandın kazandın. yoksa patladın ;) kullanım vergisi diyelim. kazanırsan geri alırsın. yoksa yok
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Tem 2014