Stil Sahibi Bir Mutfak Yaratmak

'Kadınca' forumunda zamaneanne tarafından 28 Ağu 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  Mutfak kadının günün büyük bölümünü geçirdiği bir alan kuşkusuz. Bu yüzden evin de kalbi aynı zamanda. Hayatımızda önemli bir yere sahip olan bu özel mekanları doğru kullanmanın ve küçük dekorasyon hileleriyle mutfak yenilemenin yollarını sizinle paylaşıyoruz. İşte mutfağınızı yenilemenin basit yolları.

  Ahşap Ve Çeliği Bir Araya Getirin:

  - Mutfak tasarımında tekdüzeliği kırmanın yollarından biri de farklı malzemelerdeki mutfak ünitelerini harmanlamaktır. Ahşap ve çeliğin bir arada kullanıldığı mutfaklar kendinden emin bir görüntü verir. Tezat yaratmak isterseniz ahşap ile el boyaması üniteleri bir arada kullanabilirsiniz. Mavinin tonları kayın ve huş ağacı mobilyalarla harikalar yaratırken adaçayı yeşili ve krem renkleri de meşe ile uyum sağlarlar.

  - Tencere, tava ve diğer mutfak araç gereçlerinizi bir askıya asabilirsiniz. Duvarda yeriniz yoksa tavan iyi bir alternatif olabilir.

  - Mutfak dolaplarının çok kalabalık olmasından şikayetçiyseniz tabaklıklı bir raf edinebilirsiniz. Bu tür raflar hem modern hem de klasik mutfaklarla uyum sağlayabilirler.

  - Mutfağınız çok küçükse sürgü kapaklı mutfak ünitelerini deneyebilirsiniz. Kapaklar dışarıya doğru açılmadığı için mekandaki yer kaybını engelleyebilirsiniz.

  - Mutfakta ocağın konumlandığı noktanın arkasında duvar kaplaması olarak genellikle karo kullanılır ama bu durum özellikle küçük mutfaklarda monoton bir görüntü yaratabilir. Mutfağınızda daha modern ve etkili bir görünüm istiyorsanız paslanmaz çelik ya da camı tercih edebilirsiniz.

  - Modası geçmiş duvar karolarınızı canlandırmak ve yepyeni bir görünüm elde etmek düşündüğünüzden kolay. Özel karo boyaları ile eski duvar karolarınızı renklendirin.

  - Mutfağınız için doğru karoyu seçtiğinizden emin olmadan önce aynı karoyla hazırlanmış karo posterlerini, değişiklik yapacağınız noktalara yerleştirerek sonucu gözünüzde canlandırmaya çalışın. Böylece işi şansa bırakmamış olursunuz.

  Açık Raflar Çok Moda:

  - Çelik ya da beyaz lake gibi ışığı yansıtan malzemeler mutfağınızı her zaman olduğundan çok daha geniş gösterir.

  - Açık raf sistemleri yemek yaparken el altında bulunması gereken baharatlara, yağ ve sos şişelerine kolayca ulaşmanızı sağlayacağı için işlevsel ünitelerdir. Kullanım kolaylığının yanı sıra açık alanlar yarattıkları için mutfakta ferahlık duygusunu da güçlendirirler.

  - Mutfakların zemin döşemesi için ideal malzemelerden biridir kireçtaşı karolar. Ama zamanla renkleri koyulaştığından pek çokları bu malzemeyi pahalı bir yatırım olarak görebilir. Daha ekonomik bir zemin döşemesini tercih ediyorsanız taş görünümlü seramik karoları seçebilirsiniz.

  - Mutfaklar aile bireylerinin bir araya geldiği en önemli mekanlardan biridir. Alışveriş listelerinin asıldığı, tüm ailenin birbiriyle haberleşebildiği bir pano, bu özel mekana modern bir dokunuş katacaktır.

  Canlı Renkler Kullanın

  - Bugüne kadar mutfak tasarımlarında paslanmaz çelik hep birinci sırayı aldı. Şimdilerde ise trend renkten yana. Son yıllarda mutfaklarda en çok kullanılan renk ise siyah. Retro'dan ilham alan pasteller ise mutfaklarda zarif ve nostaljik bir hava yaratıyor.

  - Canlı renk ve desenlerde duvar kağıtları mutfakta hareket sağlayan malzemelerden biri. Eğer bu yolla mutfağınızı renkli bir mekan haline getirmek istiyorsanız seçeceğiniz duvar kağıdının silinebilir vinil olmasına dikkat etmelisiniz. Size en uygun duvar kağıdını bulmak için ise internetten faydalanabilirsiniz. www. fabricsandpapers.com sitesi en zengin duvar kağıdı koleksiyonuna sahip sitelerden biri.

  - Tüm mutfağı baştan aşağı yenilemek yerine küçük rötuşlarla canlandırmak istiyorsanız duvar renklerinde yapacağınız değişiklikle bunu sağlayabilirsiniz. Farklı renklere boyanmış duvarlar, perde yerine renkli jaluziler hatta vurgulayacağınız rengi destekleyen masa örtüleri ve havlular yeteri kadar değişiklik sağlayacaktır.

  - Mutfağınızda yapacağınız renk oyunlarına dolaplarınızı bile dahil edebilirsiniz. Ahşap dolap kapaklarını zımparalayıp astarladıktan sonra farklı bir renge boyayarak yepyeni dolaplar elde etmek mümkün. Melamin ve laminat dolap kapaklarında renk değişikliği yapmak için özel işlemler gerekir.

  - İlginç kavanozlardan ya da antika yemek tabaklarından oluşan bir koleksiyon için de çok şık bir sergileme alanıdır mutfaklar. Böyle bir koleksiyonu en iyi sergileyecek sistemler ise açık raflardır.

  - Metalik görünümlü karolar mutfaklarda hareketi güçlendiren malzemeler arasındadır. Karoların yüzeyinde oluşan ışıltı daha ferah ve aydınlık bir mutfağa sahip olmanızı sağlayacaktır.