Standart Pc Montajı Nasıl Yapılır ?

'Teknik Yardım' forumunda YAREN tarafından 19 Ocak 2009 tarihinde açılan konu
 1. Standart bir pc montajı aşağıdaki adımları uygulamakla mümkündür. Montaja başlamadan önce öncelikle belli başlı araç ve gereçlerin elimizde bulunmasında fayda vardır; bunları şöyle sıralayabiliriz.

  1.Yıldız tornavida

  2.Düz tornavida

  3.Karga burun

  4.Cımbız

  5.Yan keski  1.Adım:

  Kasaya bağlı bulunan vidalar sökülmek suretiyle kapaklar yerinden alınır. Piyasada farklı tiplerde kasa bulunduğunda her kasada farklı vidaları sökmek gerekebilir. Sökme işleminden sonra ana kart alınıp kasaya nasıl monte edileceğine bakılır, bazı kasalara ana kartlar vidalanmak suretiyle, bazılarına ise ana kartın takılabileceği yuvaya oturtulmak suretiyle bağlanır.

  Ana kart işlemci ve ramlar takıldıktan sonra mı kasaya bağlanacak yoksa takılmadan mı kasaya monte edilecek buna karar verilir. Çünkü bazı kasalar buna izin vermeyebilir.

  2.Adım

  Bu adımda ana kart üzerine mikro işlemciyi ve ram leri monte edeceğiz. Öncelikle mikro işlemci slot veya soket olup olmamasına dikkat edilir;

  Soket işlemcilerde işlemci yuvasının yanında bulunan mandal kaldırılmalı , işlemci yuvasındaki 1 nolu ucu gösteren işaretle işlemci üzerindeki işaretin aynı yöne gelmesine dikkat edilmelidir. Bazı işlemcilerde ise işlemci kenarı kırpılmışta olabilir. Bu kırpılmış kenar yuvadaki işarete denk gelmelidir. Yeni tip soket işlemcilerde ise kırpılmış iki kenar bulunmaktadır. Aynı şekilde yuvada da iki işaret bulunur. İşlemci yuvaya doğru yönde takılarak oturtulur. Takma esnasında ayaklarının bükülmemesine dikkat edilir. Oturtulduktan sonra mandalı aşağı indirilerek takma işlemi tamamlanır. İşlemcinin üzerinde bulunan fan kablosu unutmamak için hemen ana kartta fan yuvasına takılır.

  Slot işlemcilerde ise işlemci bağlantı yuvası vidaları gevşetilir ve işlemci yuvaya tek yönde oturacağından doğru yön tespit edilip işlemci yuvaya oturtulur ve vidaları sıkılır. Bu esnada dikkatli davranıp ana karta zarar vermemeye çalışmalıyız. Yine hemen işlemci fanının kablosunu anakarta bağlamalıyız.  İşlemci yerine takıldıktan sonra ana kartta işlemcinin voltaj ayarının yapılması gerekebilir. Bunun için anakart üzerinde jumper, dip swich bulunur, bazılarında ise bunlara gerek duyulmaz ana kart işlemciyi kendisi otomatik olarak tanır ve voltaj ayarlamasını yapar. Bu ayarlamalar için mutlaka ana kartın kitapçığına başvurulup buradan bakılarak işlemciye uygun ayarlar yapılmalıdır.

  3. Adım

  Ramlar ana kart üzerine boş ram yuvalarına takılır. Ramlar günümüz makinalarında yuva ya tek yönde oturacak şekilde imal edilmişlerdir. Ram yuvaya takılıp tırnağı yerine oturtulmalıdır. Takma işlemine 1 nolu bank tan başlanılmalıdır, bunun için anakarta dikkatlice bakılıp hangi yuvanın birinci bank olduğu tespit edilmelidir. Ramlarin yuva ya oturmaması bilgisayarın çalışmamamsına neden olacaktır.

  4.Adım

  Ana kartın kasaya montajında kasanın içinden çıkan plastik ayakların ve sarı vidaların yerlerini tespit ederek takın. Sarı vidaları şaseye takarken ana kart üzerindeki metal çerçeveli deliklere rastlamamsına dikkat edin.Plastik ayakların uzun geldiği yerde bunları bir yan keski yardımıyla kesiniz. Ana kartı metal çerçeveli tespit noktalarından ( şase ) vidalayınız. Ana kart tam olarak oturtulmalıdır , oturmadığı takdirde kısa devreye neden olabilir.

  5.Adım

  sabit disk ve disket sürücülerin montajında ise ; sabit disk ve disket sürücüler yanlardaki tespit vidalarından kasa içinde uygun yere yerleştirerek vidalayınız.Disket sürücüler üzerinde 4 adet vida yeri vardır ancak bazı durumlarda karşılıklı iki vidayı takmak yeterlidir. Vidalardan boyu uzun olanları sabit disk montajında kullanmaktan kaçının çünkü sabit diskin elektronik devresine zarar verebilir.

  6. Adım

  Yardımcı kartların ( ekran kartı, ağ kartı , ses kartı, tv kartı vb.) montajında ise kartların takılacağı yuva tespit edildikten sonra kartı dik tutarak yuvaya oturtunuz. Kartlar için yuva seçimi yaparken kartla yuvanın aynı özellikte ( aynı veri yolu özelliği – ISA , VESA, PCI, AGP )olmasına dikkat ediniz. Kartı kasaya vidalayınız.

  7. Adım

  Data ve elektrik kablolarının bağlanmasında ise şu teknikleri kullanınız;

  Kullanılan elektrik kabloları aygıtlara tek yönde monte edilebilirler ve güç kaynağında bağlantılar için yeterli sayıda kablo bulunmaktadır. Disket sürücülerin ve sabit disklerin elektrik kablo soketleri farklıdır ve tek yönlü takılabilirler.

  Data kablolarında ise sabit disklere bağlanacak kablolar 40 pinlidir, disket sürücü kabloları 30 pinlidir ve her kabloda bir yönde kırmızı bir şerit bulunmaktadır. Bu şerit kablonun 1 nolu ucunu belirtmektedir. Data kabloları öncelikle ana kart üzerindeki yuvalarına ( eski bilgisayarlarda kontrol kartı üzerine) 1 nolu uç yuvadaki 1 nolu uca denk gelecek şekilde takılmalıdır. Sonra takılacak olan aygıtın data kablo yuvasında da aynı yöntem izlenmelidir. Günümüzde üretilen sabit disk ve cd-rom larda 1 nolu uç elektrik bağlantısına en yakın uçtur. Disket sürücülerde ise durum biraz farklıdır ;

  Önceleri üretilen disket sürücülerde 1 nolu uç elektriğe yakın uç iken yeni üretilen bazı modellerde tam tersi olabilmektedir. Bunu düzeltmenin yolu şudur; bilgisayar açıldığı andan itibaren disket sürücü ışığı devamlı olarak yanıyorsa data kablosunun yönü yanlış demektir, bilgisayar kapatılıp yönü değiştirilebilir.

  8. Adım

  Güç kaynağının ana karta bağlanmasında ise en önemli bölümü oluşturmaktadır. Burada kasa tipine bağlı olarak iki bağlantı yöntemi vardır.

  Mini tower kasalarda iki bağlantı fişinin birlikte ana karta takılması sırasında siyah renkli kabloların yan yana ( ortaya ) gelmesine dikkat ediniz. Bu fişleri kolayca takabilmek için fişlere hafif bir eğim verin, fişlerin ucundaki çıkıntıları kart üzerindeki girintilere oturtun ve bastırın .

  ATX kasalarda ise tek fiş bulunur ve tek yönde takılabilir, ters yönde takmanız mümkün değildir.

  9. Adım

  Ön panele ait kabloların bağlanmasında ise ; eğer ön panel bağlantıları görünüyorsa bağlantı uçlarında yazı bulunmaz. Görünmüyor ise bağlantı uçlarında hangi gösterge ışığına bağlanacağını gösteren ifadeler bulunur. Bu ifadelerin benzerleri ana kart üzerinde de bulunur. Aynı ifadeye sahip kablolar karşılıklarına takılır. Eğer ışıklar çalışmaz ise sadece yönleri değiştirilir. Doğru yere taktığınızdan emin değilseniz lütfen ana kartın kitapçığına bakınız.  Artık bilgisayarın montajını tamamlamış olduk , kasamızın kapağını kapatmadan önce bilgisayarı çalıştırıp , tüm işlemler bitmeden kapağı kapatmamalıyız. Bütün işlemler tamamlandıktan sonra kasayı kapatabiliriz.