Srilanka (Seylan) Ülke Bayrağı

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 13 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Srilanka (Seylan) Bayrağı


  Srilanka (Seylan) Ülke Bayrağı Hakkında Bilgi

  Sri Lanka, resmî adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Güney Asya'da, Hindistan'ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu'nda bulunan bir ada ülkesidir. 1972 yılından önce Seylan olarak bilinirdi. Hint Okyanusu'nun İncisi olarak da adlandırılan ülkede yaklaşık 21 milyon kişi yaşamaktadır.

  [​IMG]

  Sri Lanka Bayrağının Anlamı ve Tarihçesi

  Sri Lanka Bayrağının Anlamı Sri Lanka bayrağı,sarı/turuncu renkli bir temelden oluşur ve 2 kısıma ayrılmıştır,sol tarafta turuncu ve yeşil renkli 2 şerit vardır,sağ tarafında ise,her köşesinde 1'er adet toplamda 4 tane pupil yaprağı olan kızıl renkli dikdörtgen bir taban içerisinde,elinde kılıç tutarak yürüyen bir aslan sembolü vardır.Bu 2 farklı kısımda bayrağın temel rengi olan turuncuyla sınırlandırılarak 2 çerçeve oluşturulmuştur.

  Yeşil şerit,Sri Lanka azınlık Müslümanlarını ve turuncu şerit,azınlık Hindu Tamilleri temsil eder.Sarı renk, Budizm ve uzun bir yaşam için gereken kızıl standları temsil eder.Altın Aslan,insanlığı temsil eden çok eski bir semboldür.Kılıç ise otoriteyi temsil etmektedir.