spor yaralanmaları nelerdir

'Ders notları' forumunda EyLüL tarafından 8 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. spor yaralanmaları nelerdir

  Spor yaralanmalarının özellikleri?
  Her geçen süre kondisyon kaybı ve becerinin azalmasına neden olduğundan sporcu ve antrenör en kısa sürede iyileşmeyi ister. Bu da tanının tam ve özellikle tedavinin yeterli sürede yapılmasını engellemektedir. İyileşmenin spora dönüş için yeterli olmaması sonucunda sık yaralanma ile spor sakatlıkları oluşmaktadır.

  Spor yaralanmalarının şekilleri nelerdir?
  Spor yaralanmaları direkt travma (vurma, çarpma) şeklinde veya zaman içinde aşırı kullanma (sürekli zorlanma) şeklinde görülür. Bu yaralanmaların yüzde 65-75′i önemsiz ve sorun oluşturmayan, yüzde 35-25i ise kısa veya uzun süreli tedavi gerektiren yaralanmalardır.

  Spora başlamadan önce neler yapılmalı?
  Vücut yapısı ve güç olarak yapılacak olan spora uygunluğun hekim tarafından saptanması, detaylı ilk sağlık muayenesinin yapılması gerekir. Spor aktivitesine belirli ısınma, gerilme ve güçlendirme egzersizlerinden sonra başlanmalıdır.
  Özellikle kuvvet antrenmanlarına belirli program kapsamında aşamalı olarak geçilmelidir. Esas olarak spora bilinçli, kontrollü ve bilimsel ölçülerde başlanmalıdır.

  İlk müdahale nasıl yapılmalı?
  Her türlü spor yaralanmasında öncelikli olarak aktiviteyi durdurmak gerekir. Yaralanmış kısmın kullanılması veya zorlanması sorunun daha fazla büyümesine yol açabilir. İlgili bölge kısa sürede hızla şişiyorsa ciddi hasar söz konusudur. Bu durumda yaralanan bölgenin korunmasına yönelik atelleme veya bandajlama yapılması gerekir. Takiben soğuk uygulamak, ilgili bölgeyi kalp hizasının üstüne kaldırmak kanamayı azaltacaktır. Atel ve/veya bandajlama, soğuk uygulama ve yükseltmek yapıldıktan sonra tanı ve tedavinin tam yapılması için gerekli merkezlere başvurmak gerekir.
  Yaralanmadan sonraki ilk 24-48 saatte yapılması gerekenler; dinlenme, kompresyon bandajı, soğuk uygulama (2-3 saat ara ile 10-15dak soğuk) , elevasyon (kalp hizasının üstüne kaldırmak) ve antienflamatuar ilaç uygulamasıdır.
  Yaralanmış bölgeye masaj, sıcak uygulama ve zorlayıcı şekildeki muayene ile uygulamalar kesinlikle yapılmamalıdır. Özellikle eğitimsiz kimseler tarafından tanı/tedavi amaçlı her türlü uygulamaya izin verilmemelidir.

  Spor sakatlanmalarında uygulanan tedavi yöntemleri neler?
  Öncelikle ilk yardım önlemleri alınır. Bunlar, yaralanmış bölgenin dinlendirilmesi, soğuk uygulama-aralıklı, indirekt-, elevasyon:yüksekte tutmak, kompresyon: ağrı giderilmesi ve kanamanın önlenmesi şeklindedir. Daha sonra, erken tedavi, uygun araştırma ile tanı konulması ve tedavi planının oluşturulması yapılır. Yaralanmış bölge dinlendirilirken kalp ve damar ve solunum formunun sürdürülmesi, kuvvetlendirme ve gerilme egzersizleri, yapılan spora özel form uygulanması, tekniğe, ekipmana dikkat edilmesi gereklidir. Tedavide temel amaç kesin tanı ile tam ve uygun tedavinin yapılmasıdır.

  Spor sakatlanmalarını engellemek için alınması gereken önlemler neler?
  Sezon öncesi sağlık muayeneleri ile kontroller düzenli yaptırılmalı, spor dalına uygun kondisyon sağlanmalı, kurallara tam uyulmalı, yeterli ısınma yapılmalı, kullanılan malzemeler kaliteli olmalıdır. Yorgunluk ve ağrı varsa spor /egzersiz durdurulmalıdır.

  Spora yeni başlayanlara önerileriniz neler?
  Kendilerine uygun sporu seçmek, kaliteli spor malzemeleri ile düzgün ortamlarda spor yapmak, spora başlamadan sağlık muayenelerini yaptırtmak, ısınma ve soğuma periyotlarına dikkat etmek, güçlendirme egzersizlerine aşamalı olarak geçmek, sporun her türlü kuralına tam uymak önemlidir.
   


Similar Threads: spor yaralanmaları
Forum Başlık Tarih
Ders notları spor yaralanmalarında yapılacak ilk yardım uygulamaları hakkında geniş bilgi 23 Aralık 2010
Ders notları Geçmişte yapılan sporlar 1 Mayıs 2014
Ders notları Cirit sporunun tarihi nedir? 15 Aralık 2011
Ders notları 21 yaşından küçük sporculardan oluşan takıma ne denir 8 Aralık 2011
Ders notları Geçmişten günümüze gelen sporlar 8 Aralık 2012