Spor Yapmanın Faydaları İle İlgili Yazılar

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Ceylan tarafından 11 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. Spor Yapmanın Faydaları Hakkında Yazılar


  Spor yapmanın insan sağlığına ve bedenine yararları hakkında yazılar:

  Spor, bedeni geliştirme,Kas ve eklemleri çalıştırma,Dolaşımı hızlandırma yönlerinden sağlığa yarar sağladığı gibi, ruhsal gerginliklerive bellek yorgunluklarını giderme açısından da yararlıdır.

  Bedensel ve ruhsal yarar sağlamak için yapılmasının yanı sıra, zevk için spor yapanlara “amatör” adı verilir.Genel olarak spor, bedene sağlık ve sağlamlık kazandırmak amacıyla yapılır.

  “Spor”u bir geçim aracı olarak benimseyen ve bunu meslek edinmiş olanlar “profesyonel” olarak adlandırılır.


  [​IMG]

  Spor yapan kişinin kemikleri güçlenir ve bu da birçok sağlık sorununa yakalanma riskinin azalması anlamına gelir.

  Spor yapan kişiler dayanıklı olurlar. Spor yapmayan kişilerde görülen yorgunluk gibi sorunlar spor yapan kişiler de pek rastlanmaz. Spor yapan kişi yaptığı işte daha verimli olarak çalışabilir.

  Spor yapan kişi kendisini daha uzun süre genç hisseder. Kişinin kendini hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan daha genç hissetmesi, sahip olduğu spor bilinci ile doğru orantılıdır. Buradan da anlaşılacağı gibi fiziksel faaliyetlerde bulunmak yaşlanmayı geciktirir.

  Formda ve daha biçimli bir vücuda sahip olmak için spor yapmak gerekir. Spor yapan kişilerin vücutları, yapmayanların vücutlarına oranla çok daha güzel görünmektedir. Ayrıca fiziksel faaliyetlerle sürekli ilgilenen kişilerin kiloları ile ilgili bir sıkıntıları da olmamaktadır.

  *******

  Sağlıkla ilgili problem ve riskleri en asgari düzeye indirmek için spor yapmak gerekir. Spor yapan kişilerin daha düzenli bir yaşam tarzı vardır.

  Spor yapanlar takım ruhuna sahip oldukları için de yalnızlık hissetmezler. Kendilerini dinleyecek bol vakitleri kalır. Sporun bütün yaş grupları için faydaları vardır.

  Spor sigara ve alkolden uzaklaştırdığı için yaşlanmayı geciktirmektedir. Günlük hayatın monotonluğundan uzaklaşan orta yaşlılar, sıkıntı ve öfkelerini sporla attıkları için daha sağlıklı evlilikler yürütür ve gelecek nesillere örnek olurlar. En önemlisi de dinç ve dinamik görünürler.
   


Similar Threads: Spor Yapmanın
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi Spor Yapmanın Faydaları Maddeler Halinde 1 Mart 2013
Ansiklopedik Bilgi Salonda Spor Yaparken Nelere Dikkat Etmeli? 1 Mart 2014
Ansiklopedik Bilgi Okçuluk Sporuna Başlama Yaşı 9 Ekim 2013
Ansiklopedik Bilgi Kilo Vermek İçin Spor Yapmayın! 27 Ağustos 2013
Ansiklopedik Bilgi Ata Sporları Hakkında Kısa Bilgi 27 Aralık 2012