Spor Yapmanın Faydaları Hakkında Yazı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 5 Mart 2013 tarihinde açılan konu


 1. Spor Yapmanın Faydaları Hakkında Kısa Yazı  Öncelikle şunu belirtelim spor yapan kişi hem ruhen hem bedenen kendisini çok iyi hissetmektedir.Ayrıca Spor yapan kişi kendini daha sağlıklı ve zinde hissdeceği için hem evinde hem işyerinde daha verimli olacaktır.Spor hayatın belirli bir noktasında mutlaka yer almalı bu illaki spor salonlarına gidip saatlerce spor yapmak anlamına gelmemeli.Hergün belirli saat ler arasında yürüyüş yapmanız,Bisiklete binmeniz gideceiniz yere araba ile değil yürüyerek gitmeniz çok etkili olacaktır.Hergün en az 20 dakika tempolu yürüyüş yapmalısınız.

  Ayrıca spor yapmanın maddeler halinde faydalarından da bahsetmek istiyoruz sizlere.

  - Spor, doğru ve yeterli solunum sağlar. Bu sayede kan tarafından beyne ve tüm organlara yeterli oksijen taşınır.

  - Spor, terleme vasıtasıyla vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

  -Spor, el ve ayakların orantılı, doğru kullanılmasını sağlar. İnsana dik bir duruş temin ederek, hareketlerine esneklik ve zarafet kazandırır.

  - Güç geliştirme sporu, vücut için çok önemli olan büyüme hormonunun (GH) düzenli üretilmesine ve bu hormonun tetiklenmesiyle devreye giren pek çok hormonun da üretilerek vücudun sağlıklı işlemesine yardımcı olur.

  -Spor deriye ve saça kan pompalayarak sağlıklı ve genç görünmenize yardımcı olur

  -Spor, kas ve kemik yapısının zaman içinde zayıflamasını engellemesi özelliği ve hormon üretimine katkısıyla en etkin yaşlanmayı önleyici etkendir.

  -Sporcular zor hastalanır, çabuk iyileşirler ve doğa şartlarına dayanıklıdırlar.

  - Spor, stresi kovar, psikolojik rahatlama sağlar. Sporcuların kendilerini mutlu hissetmeleri yalnızca psikolojik değil aynı zamanda biyolojik etkilerin sonucudur.

  - Spor, dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıda bulunur.

  - Spor, yaktığı enerji ve kaslanma nedeniyle daha fazla besin tüketimini gerektirir. Bu nedenle sporcu ne eksik ne de fazla yiyerek sağlıklı bir diyet geliştirebilir. Şişmansa zayıflar, zayıfsa kilo alır her halükarda spor yapmak oldukça faydalıdır.