spor yaparak kilo alma

'Kişisel Bakım' forumunda HazaN tarafından 15 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Fitness ile kilo almak
  spor yaparak kilo alınır mı?

  Kilo almak için uygulanan programlar var mı? Fitness yaparak nasil kilo alabilirim?

  Kilo almak için spor yapabilirsiniz. Aslında pek çok vücut geliştirmecinin yaptığı da budur. Kaslarınıza kütle kazandıracak bir programla birlikte protein ve karbonhidrattan zengin ve kalorik düzeyi yüksek bir diyet uygulamalısınız. Ayrıca kaliteli ve çabuk sindirilebilen karbonhidrat ve protein tozlarını kullanarak daha kolay kilo alabilirsiniz. Fitness salonunda kilo almak için aşağıdaki prensiplere uygun bir şekilde ağırlık kaldırma çalışması yapmalısınız:

  * Kaldırabileceğiniz maksimum kiloları düşük tekrar sayılarıyla kaldırmalısınız. Buna hipertrofik çalışma adı verilir. (Düşük kiloları yüksek tekrarla çalışma kütle arttırmaz.)
  * Beslenme çok önemlidir. Kasların yakıtı glikojen yani karbonhidrattır. Kaslarınızı enerjisiz bırakmadan onlara doğru miktarda karbonhidrat yüklemesi yapmalısınız. Enerjisiz kalan bir kas ağırlık kaldırırken zorlanır, hacmi küçülür.
  * Kas yapımı için aminoasit yani proteinler bakımından zengin bir beslenme sürdürmelisiniz. Yumurta, et, süt, yoğurt, soya, kurubaklagiller, balık ve deniz ürünleri menünüzde yer kaplamalıdır. Vücudunuzdaki her kilogram başına 1,5 - 2 gram kadar protein almalısınız.
  * Kas çalışması, kütle arttırmanın yalnızca ilk aşamasıdır. Kaslar çalışma sonrasında, dinlenirken onarılır. Beslenip dinlenerek yeniden güç ve hacim kazanır. Bu nedenle, kaslarınızı çalışma sonrasında iyice dinlendirmeli ve çok sık çalışmamalısınız. İyi bir uyku kas gelişiminin ön şartıdır. Bir kas grubunu beş günde birden daha sık çalışmayın.
   
Yükleniyor...