Spor Sakatlıkları

'Spor Gündemi' forumunda Wish tarafından 12 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Spor Sakatlıkları Nasıl Tedavi Edilir

  SPOR SAKATLIĞI NEDİR?

  Spor sakatlıkları genel olarak sportif aktiviteler sırasında meydana gelen her türlü hasarın kolektif adıdır. Groh’a göre spor yapan 40 kişi başına aşağı yukarı büyük bir kaza, 4000 kişide bir sakatlık durumu ve 40. 000 kişide bir de ölüm vakası düşer.

  SPOR SAKATLIKLARININ NEDENLERİ NELERDİR?

  Spor sakatlıklarının oluşma nedenlerini iki ana grupta toplayabiliriz. Bunlar internal (kişisel) ve eksternal (çevresel) nedenlerdir.

  Kişisel nedenler: Fiziksel eksiklikler, fiziksel uygunluk‘ aerobik dayanıklılık, kuvvet, sürat, beceri, çeviklik, psikolojik faktörler ‘konsantrasyon, riski kabullenme, fiziksel yapı ‘boy, kilo, eklem stabilitesi, vücut yağ dokusu yüzdesi, yaş, cinsiyet.

  Çevresel nedenler: Sporun tipi, sportif aktivite süresi, hadisenin yapısı, rakibin ve takım arkadaşlarının rolü, zeminin durumu, ışık, emniyet tedbirleri, yavaşlama için yeterli mesafe, malzemeler, iklim koşulları ısı, nem, rüzgar antrenör, maç yönetimi kurallar ve hakemlerin kuralları uygulaması.

  SPOR SAKATLIĞININ CİDDİYETİ NEDİR?

  Bir spor sakatlığının ciddiyet derecesini anlayabilmek için altı temel olguyu değerlendirmek gerekir. Bu olgular; spor sakatlığının tabiatı, tedavi şekli ve süresi, sporda uzak kalınan süre, kaybedilen işgünü, kalıcı hasar, maliyet. İşte, bir spor sakatlığının ciddiyeti bu olguların tek tek ele alınıp, değerlendirilmesi sonucu anlaşılır.

  SPOR SAKATLIKLARININ ÖNLENMESİNDEKİ GENEL KURALLAR NELERDİR?

  Öncelikle ilk yapılması gereken konu sporcuların periyodik sağlık kontrollerdir. Bu kontroller ile sezon başında sporcunun mevcut durumu ortaya konulur. Eksiklikleri belirlenir ve o eksikliklerin giderilmesi için gerekli önlemler hekimin önerisi çerçevesinde alınır. Bu noktada belirlenen eksiklikler hem fizyolojik parametreler, hem fiziksel uygunluk, hem de direkt sağlık ile ilgili eksiklerdir. Spor sakatlıklarının oluşmasında en önemli etkenlerden biri yetersiz ısınmadır. Bu nedenle ısınmaya, özellikle stretch ‘germe) egzersizlerine büyük önem verilmelidir. Burada fiziksel aktivite sonrası yapılacak soğuma da önem taşımaktadır. Her aktivite sonrası mutlaka soğuma da önem taşımaktadır. Her aktivite sonrası mutlaka soğuma egzersizleri yapılmalıdır.
   


Similar Threads: Spor Sakatlıkları
Forum Başlık Tarih
Spor Gündemi Spor Toto Süper Lig Lideri Kim 5 Ocak 2015
Spor Gündemi Okçuluk sporuna kaç yaşında başlamak gerekir? 10 Mayıs 2013
Spor Gündemi Trabzonspor'dan Kimler Gidecek? 9 Mart 2013
Spor Gündemi Trabzonspor Fenerbahçe Derbi Kadrosu 17 Şubat 2013
Spor Gündemi 17 Şubat Trabzonspor Fenerbahçe Derbi Maçı Hakemi Kim? 14 Şubat 2013