Soru Spiral kullananlar nelere dikkat etmeli

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 11 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. Spiral kullanımı Spiral kullananlar nelere dikkat etmeli?

  Cevap: Spiral kullananlar nelere dikkat etmeli

  Rahim içine uygulanarak yumurtanın rahim içine naklini, spermlerin yumurtanın yanına gitmesini ve döllenme olsa bile rahim içinin özelliklerini bozarak döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engeller. Çıkarıldığında doğurganlık kısa sürede geri döner.

  Spiralin senelik kontrolünün uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Bu kontroller esnasında vajinada rahim ağzına bakılır rahim ağzından ipinin yerinde olup olmadığına bakılır bir taraftan da vajinal ultrasonla spiralin rahim içine tam olarak yerleşip yerleşmediğine bakılır.

  Eğer normal bir yerleşim varsa bir problem çıkmaz. Eğer spiral yerinden oynamışsa ya da düşmüşse bunu kontrolde görmek mümkündür.

  Spiral Nasıl Kullanılır?
  Uzman hekim tarafından spiral rahim içine yerleştirilir. Genellikle gebelik ihtimalinin çok az olduğu ve rahim ağzının hafifçe açıldığı dönem olduğu için adet döneminde takılır. Takılması genellikle birkaç dakika alır.

  Takıldığı zaman nadiren kramp tarzında ağrı hissedebilirsiniz. RIA takıldıktan sonra, rahim içinde olduğundan emin olmak için, ipini kontrol ediniz. Aynı zamanda birkaç kez adet döneminden sonra da ipini kontrol ediniz. Bunu parmağınızı vajen içine sokarak, rahim ağzı yakınında ipi hissederek yapabilirsiniz. İpi hissettiğiniz sürece spiral normal pozisyonundadır ve gebe kalma ihtimaliniz çok azdır. Eğer sert plastiği hissederseniz, doğru yerinde değildir. Değiştirmek için hekiminize başvurmalısınız.

  İlk birkaç ay içinde RIA siz farketmeden çıkmış olabilir. Bu nedenle ilk aylarda her ilişki öncesi RIA'yı kontrol ediniz. RIA, 1 - 5 yıl kullanılabilir. Genellikle progesteron içeren RIA'lar 1 yıl sonra değiştirilir. Bakır içeren RIA'lar ise 5 yıl kullanılabilir.

  Spiralin süresi dolduğunda, bir sorun yoksa yeni bir spiral eskisi çıkarıldıktan hemen sonra takılabilir. Rahimin bir süre dinlendirilmesi gibi bir kavram geçerli değildir. Eğer;

  İpi hissedemezseniz,
  Kötü kokulu vajinal akıntı,
  Özellikle ilişki sırasında ciddi, beklenmedik karın ağrısı,
  Nedeni belli olmayan ateş,
  Gebelik belirtileri varsa,


  Bu gibi durumlarda hemen doktorunuzu aramalısınız.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Şub 2017