'Sözleşmeli er'de hüsran

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 1 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Sözleşmeli Er
  Sözleşmeli erbaş hüsranı
  Sözleşmeli er alımı durduruluyormu?

  • Ak Parti hükümeti tarafından önceki yasama döneminde Türkiyenin terörle mücadelesine önemli katkılar sunması ve TSKnın profesyonelleşmesi amacıyla yasalaştırılan sözleşmeli erbaş uygulamasında hüsran yaşandı

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde 5 bin 103 kontenjan için yapılan ilk alım sürecinde sadece 783 aday eğitim sürecine başladı. Adayların tamamının başarılı olması durumunda kontenjanın sadece yüzde 15i dolacak. Yapılan ilk değerlendirmede artan terör olaylarının alım sürecindeki başvuruların düşük kalmasındaki en büyük etken olduğu yorumlandı. İkinci alım sürecinde de başvuru miktarının düşük kalması durumunda, “sözleşmeli erbaş uygulamasının “şimdilik dondurulması dahil bir takım düzenlemelere gidilebileceği belirtiliyor.

  Ön başvuru tarihinin ilk günü itibarıyla terhislerinin üzerinden üç yıldan fazla süre geçmemiş olanlar ile düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 26 yaşından gün almamış olanlar bu uygulamaya başvurabiliyor. Sözleşmeli erbaşlar; 3-8 yıl arasında değişen sürelerde istihdam edilecek, en fazla 29 yaşına kadar görev yapacaklar, kışlalarda iskan, iaşe ve ibate edilecekler, her türlü ihtiyaçları devlet tarafından karşılanacak, her ay görev yerlerine göre ortalama 2 bin TL maaş alacaklar ve görevleri sonunda belirli bir tazminat alarak (her yıl için yaklaşık 7 bin TL) TSKdan ayrılacaklar.