Soyu Tükenme üzere olan Hayvanlar

'Eğitim Merkezi' forumunda HazaN tarafından 4 Ağu 2010 tarihinde açılan konu

 1. Nesli Tükenen Hayvanlar,
  Nesli tükenmiş hayvanlar
  Soyu Tükenmek Üzere Olan hayvanlar nelerdir

  Günümüzde pek çok hayvan nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Gerek insanların hataları gerekse tabiat olaylarının ve iklimin etkisiyle bazı hayvan türleri artık sona doğru yaklaşıyor. Tüm dünya üzerindeki sayıları 100 geçmeyen bu türler eğer gereken yapılmazsa yokolacak.

  Türü tükenmeye yüz tutmuş hayvanlardan birkaç tanesine örnek verelim. Time dergisinin yaptığı açıklamaya göre aşağıdaki 10 hayvan türü yokolma tehlikesiyle burun buruna yaşıyor.

  Javan Gergedanı
  [​IMG]

  Hayatta kalanların sayısı: 60'dan az

  Doğal ortamı: Endonezya ve Vietnam

  Durumu: Bu gergedanlar, belki de dünyanın en nadir bulunan memelileridir. Kaçak avcılar boynuzuna değer verirken, müteahhitler ise gergedanların yaşadığı ormanları yok ediyorlar. Her ikisi de türler için ölüm hükmünü veriyor.

  Vaquita (Meksika Yunusu)
  [​IMG]

  Hayatta kalanların sayısı: 200 ile 300 arası

  Doğal ortamı: California Körfezi

  Durumu: Dünyada nadir görülen memeli deniz hayvanlarından biri olan Meksika yunusunun nesli sınırlı alanda bulunması ve balıkçı ağlarına çok kolay takılmaları nedeniyle tükeniyor.

  Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği
  [​IMG]

  Hayatta kalanların sayısı: Yaklaşık 1000 tane

  Doğal ortamı: Kuzey Amerika

  Durumu: Kıtanın tek yerli gelincikleri ve nesli tükenmekte olan memelilerden biridir. 1986 yılında, yalnızca 18 dağ gelinciği kalmışken, şimdi soyu tekrar geri kazanılmaya çalışılıyor.

  Pigme Borneo Fili
  [​IMG]

  Hayatta kalanların sayısı: Yaklaşık bin 500

  Doğal ortamı: Kuzey Borneo

  Durumu: Asya fillerinden yaklaşık 50 cm daha kısa olan fil, aynı zamanda daha uysal. Palmiye ekimi fillerin otlaklarını azaltıyor, bu nedenle fillerin yaşama alanları daralıyor.

  Cross River Gorili
  [​IMG]

  Hayatta kalanların sayısı: 300'den daha az

  Doğal ortamı: Nijerya ve Kamerun

  Durumu: 1980'lerde soyu tükenme tehlikesiyle karşılaştığı düşünülen gorilin soyu şimdilik yok olmaya karşı direniyor. Bol eti nedeniyle avlanan ve geliştirme için toplanan gorillerin soyu yakında tükenecek.

  Son 10 yılda kaplanların sayısı yüzde 40 oranında azaldı. Asya tıp biliminde kullanılmak üzere kaplanlar derileri ve diğer organları için kaçak avlanıyor. Bunun yanında yükselen deniz seviyesi, iklim değişikliği Bangladeş ve Sundarbans (Hindistan ile Bangladeş arasında bulunan dünyanın en büyük mangrov ormanı)'ta yaşayan kaplan nüfusunun doğal yaşamını tehdit ediyor. Şubat ayında Çin'de başlayacak olan Kaplan Yılı, kaplanların korunmasına yönelik çabalar için önemli bir yıl olacak.
  [​IMG][​IMG]
   
 2. Cevap: Nesli Tükenmekte Olan Hayvanlar

  Sumatra Kaplanı
  [​IMG]

  Hayatta kalanların sayısı: 600'den daha az

  Doğal ortamı:
  Endonezya'daki Sumatra adası

  Durumu: Kaplanın milyonlarca yıldır sadece Sumatra adasında yaşaması, insanoğlundan kaçmasını zorlaştırıyor. Hayatta kalanların çoğu koruma altına alındı, ancak yaklaşık 100 tanesi doğal ortamında yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

  Altın Başlı Langur
  [​IMG]

  Hayatta kalanların sayısı: 70'den daha az

  Doğal ortamı: Vietnam

  Durumu:
  10 yıldır koruma altında olan bu langurlar bir türlü çoğalamıyor. Halen soyları ciddi tehdit altında olan langurların sayısı, on yılda ilk kez 2003 yılında artmıştı.

  Büyük Panda
  [​IMG]

  Hayatta kalanların sayısı: 2000'den daha az

  Doğal ortamı: Çin, Burma ve Vietnam

  Durumu: Doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve parçalanması pandaların türünün yok olmasına neden oluyor. Kapalı alanlarda üretilmeleri ve türünün korunmasıyla neslinin zar zor hayatta kalmasına yardımcı oluyor.

  Kutup ayısı
  [​IMG]

  Hayatta kalanların sayısı: 25 binden daha az

  Doğal ortamı: Kutup dolayları

  Durumu: İnsanoğlunun gelişimi ve izinsiz avlanma kutup ayılarının yaşamını tehdit ediyor, ancak iklim değişikliği ve buzların erimesi nedeniyle kutup ayıları da nesli tükenen hayvanlar listesine dahil oldu.

  Kuzey Kutbu'ndaki kutup ayıları, iklim değişikliği kurbanlarının ikonik sembolleri. Kutup ayısı nüfusunun çoğu gelecek yüzyıl içinde nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. WWF, iklim değişikliğinin kutup ayılarını nasıl etkileceği ile ilgili çalışmaları destekliyor. Ayrıca hükümetlerle çalışarak, kritik kutup ayısı yaşama alanlarını korumak için çalışıyor.
  [​IMG][​IMG]

  Dev Mekong Yayın Balığı
  [​IMG]

  Hayatta kalanların sayısı: Yüzler

  Doğal ortamı: Güneydoğu Asya'nın Mekong bölgesi

  Durumu: Çok büyük olması (yaklaşık 293 kg) nedeniyle oldukça değerli olan yayın balığı, şu anda Tayland, Laos ve Kamboçya'da koruma altına alındı. Ancak kaçak avlanma halen devam ediyor.