soyadı değiştirme dilekçesi örneği

'Sosyal Konular' forumunda Demet tarafından 29 Aralık 2014 tarihinde açılan konu


  1. soyadı değiştirme dilekçesi örneği 2015

    Yeni yasaya göre isim değiştirme mevcut Medeni Kanun içerisindeki şartlardan farklı olmayacağı öngörülmektedir. Yeni torba yasaya göre de isim değiştirme talebinde bulunacak olan kişilerin hali hazırda yürürlükte olan 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu içerisinde olduğu gibi isim değiştirme davası açmaları gerekecektir.

    Yeni torba yasanın isim değişikliği talebinde bulunacak olan kişilere sağlayacağı kolaylık ismin yanlış yazılması neticesinde Nüfus Müdürlüğüne açılacak olan isim düzeltme davasının artık açılmayacak olmasını kapsayacaktır. Mevcut yasada bireyler Nüfus memurunun ismi yanlış kaydetmesi sonucu isim düzeltmek istemesi durumunda isim düzeltme davası açmalıdırlar. Fakat yeni yasa isim düzeltme davası açılmaksızın Nüfusa yanlış kayıt edilen ismin kolay bir şekilde düzeltilmesini öngörmektedir.

    İsim düzeltme dışında mevcut ismini farklı bir isimle değiştirmek isteyenlerin ise yine isim değiştiştirme davası açmaları gerekecektir. İsim değiştirme davalarında isim değişikliğinin gerçekleşebilmesi için hakim kanaati gerekliliği yeni torba yasada da uygulanacaktır.

    isim_degisikligi.jpg