Sosyalleştirme Araçları

'Sosyal Konular' forumunda EyLüL tarafından 13 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Sosyalleştirme Araçları
  Sosyalleştirme Araçları Nedir
  Sosyalleştirme Araçları Nelerdir

  Sanat, eğitim ve teknoloji, sosyalleştirme araçlarının başında yer alır. Bu unsurlar aynı zamanda bilgi üretmeyi ve sosyal yapının şekillendirilmesini de sağlamaktadırlar. Çoğu yazarlar günümüzde en etkili ve yaygın sosyalleştirme araçlarından biri olan televizyonu, toplumsal normları aktaran sosyalleştirme araçlarından biri olarak işlemektedirler.

  Gerçekten de televizyon eğlence, çeşitli törenler ve birbirinden farklı büyük dinleyici kitleleriyle toplumumuzda en yaygın ve güçlü sosyalleştirme araçlarından biridir. Fert, bu görünüm tarafından sunulan telkinden kaçamamaktadır, hatta televizyon seyretmeyenler bile bu insanların bulunduğu çevrede yaşamak zorundadırlar.

  Televizyon veya genel olarak iletişim, özellikle bilgisayar iletişiminin yaygınlık kazandığı ikinci enformasyon devriminden sonra, yabancı kaynaklardan gelen yayınlarla veya kültürel olmayan enformasyonla millî kimlik erozyonuna sebep olmaktadır. Ancak, diğer yandan, yerli kaynak kullanıldığı takdirde millî kültür bütünlüğünü sağlayabilecek bir araçtır da. Yabancı kültür unsurları, yabancı yayınlar vasıtasıyla millî kültür bütünlüğünü bozmaktadır.

  Araçların zaman içinde şekil veya niteliklerinde değişmeler olabilmekte, fakat fonksiyonları devam etmektedir. Bir aracın önemi onu elinde bulunduran insan tipine bağlıdır. Bu bakımdan genel olarak insanların, söz konusu örnek itibariyle de yazarlar veya yapımcıların kimlik unsurları, toplumu etkiledikleri bilgi bakımından son derece önemlidir

  Araştırmanın sonuçları kısaca, refahı artan kesimin etnik tutumlardan uzaklaştığını söylemektedir. Bunun sonucu olarak da siyasî aktiviteler düşmüştür. Ancak, zencilerde refah arttığı için mi siyasî aktivite azalmaktadır, yoksa sosyal haklar kazanıldığından dolayı artık bu tür hareketlere gerek kalmamış mıdır? Bu sorunun cevabı verilmemektedir.
   


Similar Threads: Sosyalleştirme Araçları
Forum Başlık Tarih
Sosyal Konular Trafikte Geçiş Üstünlüğü Olan Araçların Sırası 8 Haziran 2014
Sosyal Konular Trafikte Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçları Sırasıyla Belirtiniz 17 Aralık 2012
Sosyal Konular Toplu Taşıma Araclarında Uyulması Gereken Kurallar 24 Mayıs 2011
Sosyal Konular K2 Belgesi Hangi Araçları Kapsar 29 Nisan 2011
Sosyal Konular Haberleşme Araçları Nedir Nelerdir 8 Nisan 2011