Sosyal yardımlaşma nedir kısaca

'Etüt Merkezi' forumunda Belinay tarafından 1 Nis 2012 tarihinde açılan konu

  1. sosyal yardımlaşma ve dayanışma nedir örnek
    Var oluşundan beri bazı insanlar diğer insanlara göre değişik yönlerden zayıf durumda kalmışlar ve bir başkasının yardımına gereksinim duymuşlardır.

    Bunun nedeni bazen doğum ile meydana gelmektedir. Özürlü olarak dünyaya gelme gibi. Bir kısmı da zaman içerisinde ortaya çıkmaktadır. Sonradan sakatlanmalar hastalıklar gibi. Bir başka temel neden de tamamen sosyolojik açıdan ortaya çıkmaktadır. İnsanlığın ilkyıllarında güçlü olan insanlar kendilerine ait bir dünya kurmuşlar ve bunun dışında kalan insanlar zayıf ve yönetilen durumunda kalmıştır. İnsanlık tarihi zayıf ile güçlünün hakim ile mahküm olanın yöneten ile yönetilenin, zengin ile fakirin savaşlarına ve karşılıklı güçkazanma mücadelelerine sahne olmuştur. İnsanoğlu bir yandan tabiatla boğuşurken bir yandan da kendi arasında müthiş bir didişmeye girmiştir. Nedeni her ne olursa olsun bir kısım insanlar gerek sağlık gerek eğitim ve gerekse beslenme ve barınma gibi ihtiyaçlar bakımından başkalarının yardımına muhtaç olmuşlardır.

    Sosyal yardımlaşma örnek:

    Anasınıfı öğrencileri olarak KASIM-ARALIK ayı “YARDIMLAŞMA “ Değeri kapsamında sınıfça iki tane yardım kumbarası hazırladık birine “OYUNCAK” diğerine “KIRTASİYE” diye ayırdık sonra içine malzemelerimizi atarak biriktirmeye başladık..Projemizin adını “KUMBARAMIZI YAPALIM İÇİNE OYUNCAK,KIRTASİYE ATALIM “dedik.Sonra kumbaralarımız dolunca içindekileri ayırdık,koliledik ve belirlediğimiz VAN’da iki okul’a gönderdik.