Sosyal Medyanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Sosyal Medyanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

  [​IMG]
  Her geçen gün hayatımıza iyice yerleşen internet aceba çocuklarımız için ne derece tehlikeli? Her çocuğun bir facebook-twitter-instagram hesabı mutlaka var. Olmayan da bugün yarın bir hesap açacaktır.

  Malesef internet ortamında ki her site çocuğunuz için güvenli değildir. Bunun bilincinde olarak çocuğunuza da aynı düşünceyi aşılamalı ve ona doğru internet kullanımını öğretmelisiniz.

  İyi bir anne baba olmanın ilk koşulu çocukla iletişimi doğru kurmaktır. Yasaklarınızın ve ona uygulanan limitlerin nedenini bilmeli ve haklı olduğunuzu anlamalıdır. Çocuklar internet ortamında tamamen savunmasız ve tehlikelere açık birer hedeftir. Dünyada kötü niyetli insanların olduğunu ona anlatmanız gerekir.

  Sosyal medya hesabı açmak isteyen çocuğunuza sadece bir hesabı olacağını izah edin ve o hesabı belirli aralıklarla kontrol edin. Birden fazla hesap açmasına müsade etmeyin. Onun en iyi arkadaşı siz olduğunuz için ilk önce beraber paylaşımlarda bulunun ve ona sanal ortamda ki insanların ne kadar tehlikeli olabileceklerini anlatın.

  Sosyal medya sitelerinde çok fazla zaman geçiren çocuklarda içe kapanıklık, hırçınlık, yalnızlık dürtüsü fazlasıyla gelişebilmektedir. Ayrıca son zamanlarda sıkça rastladığımız sosyal medya üzerinden örgütlenip ortak hareket etme gibi durumlarda zarar görenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok.

  Ebeveynler olarak, çocuğumuzun eğitiminde dahi artık belli bir pay sahibi olan internet ile sosyalleşmesinin bir parçası olan sosyal medyayı yasaklayarak sorunlarımıza çözüm getiremeyeceğimizi kabullenerek, bu ilişkiyi doğru bir biçimde kurgulamanın, çocuğumuz ve toplumumuz için sağlıklı bir iletişim kurmanın yollarını öğrenmemiz gerekmektedir.