Sony Kristal LED Ekran Özellikleri

'Teknoloji Haberleri' forumunda Sitem tarafından 15 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


  1. Sony kendinden ışıklı Kristal LED Ekran geliştirdiğini açıkladı.

    Kristal LED Ekranın en büyük özelliği ise daha az enerji, daha yüksek görüntü kalitesi

    Kristal LED Ekran, her bir Kırmızı-Yeşil-Mavi (RGB) renk kodu için piksel sayısına eşit (Full HD için yaklaşık altı milyon LED) sayıda ultra küçük LED ışığın, Sony'nin özel yöntemlerinden yararlanılarak bir araya getirildiği kendinden ışıklı bir ekran. RGB LED ışık kaynağının doğrudan ekranın önüne takılması ışık kullanım etkinliğini önemli ölçüde iyileştiriyor.

    Bunun sonucunda ise, mevcut LCD ve plazma ekranlara kıyasla, düşük enerji tüketimi ile, çarpıcı derece yüksek kontrasta sahip görüntüler (hem aydınlık hem de karanlık ortamlarda), daha geniş renk gamı, iyi video görüntü tepki süresi ve daha geniş izleme açıları elde ediliyor. Ayrıca, ekranın yapısından ötürü, Kristal LED ekran aynı zamanda büyük ekranlar için de ideal bir çözüm sunuyor.

    Mevcut LCD ekranlara kıyasla, CES'te sergilenen 55 inçlik prototip aydınlık ortamda yaklaşık 3,5 kat daha yüksek kontrasta, 1,4 kat daha geniş renk gamına ve yaklaşık 10 kat daha hızlı video görüntü tepki süresine de (tüm değerlerde mevcut Sony modelleri baz alınmıştır) sahip. Sony, Kristal LED Ekranı için profesyonelden tüketici kullanımına kadar değişen, geniş ölçekte bir dizi uygulama öngörüyor.