Sonbaharda Gidilecek Tatil Yerleri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Sitem tarafından 18 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Sonbaharda Gezilecek Tatil Yerleri
  Sonbahar Tatil Yerleri
  Sonbaharda tatile nerelere gidilir

  Sonbaharda Gidilecek Tatil Yerleri


  Bartın

  Her bahar renkli bir çilek festivaline tanık olan Bartın, ahşap evleriyle öne çıkan sevimli bir şehir. Bartın’a özgü evler de Osmanlı dönemi sivil mimarinin en güzel en güzel örneklerinden. “Daraba” denen ağaç çitlerle çevrili bahçeli Bartın evlerini mutlaka görmelisiniz.

  Antik kentte gizemli yolculuk


  İzmir’in Selçuk ilçesi yakınlarındaki 4 bin yıllık Efes Antik Kenti, kiliseleri, çarşıları, mağaraları, çeşmeleri ile en çok ilgi çeken turistik mekânlardan. Hz. Meryem adına inşa edilen ilk mabet olan ‘Meryem Kilisesi’, Yedi Uyurlar mağarası, antik tiyatro ve tapınaklar öne çıkan yapılar.

  Akçakoca

  Son yıllarda alternatif tatil yörelerine ilgi duyanların gözdesi haline gelen Akçakoca, asırlık çınar ağaçları, kumsalı ve dalgalı denizi ile sevimli bir sahil kasabası. Sevimli küçük otelleri ve plajları yaz aylarında turistlerin akınına uğruyor. Ceneviz Kalesi’nin kalıntıları görülmeye değer.

  Safranbolu

  UNESCO tarafından uluslararası bir kültür merkezi olarak tanımlanan Safranbolu, çarpıcı yapı tarzlarıyla eşsiz güzellikteki geleneksel Türk evlerini barındırıyor. Safranbolu evlerini yüzlerce yıllık bir süreçte oluşan Türk kent kültürünün günümüzde yaşamaya devam eden önemli yapı taşları olarak değerlendirmek mümkün.

  Göynük

  20. yüzyıl başlarına ait çok sayıda eski Türk evinin bulunduğu Göynük, sahip olduğu tarihi konutlar, camiler, türbe, çeşme ve hamamlardan oluşan toplam 127 adet sivil mimari eser sebebiyle “Kentsel Sit Alanı” ilan edilmiş. Sünnet Gölü, Çubuk Gölü ve Çatak Köyü kaplıcası görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Göynük’te gecelemeyi düşünürseniz Akşemsettin Konağı iyi bir seçenek.

  Tarih, oksijen ve trekking!

  Çanakkale ve Balıkesir arasında bulunan Kazdağları, yemyeşil doğası, tarihî kalıntıları, dereleri ve şelaleleriyle görülmeye değer bir belde. 25 kilometrelik bir bölümü Milli Park ilan edilen bölge, trekking yapmak isteyenlerden büyük ilgi görüyor.

  Kapadokya

  Kapadokya, akıl almaz bir doğa parçası… Büyüleyici ve gizemli… Doğa harikası peri bacalarının yanı sıra Hristiyan keşişlerinin kayalara oydukları kiliseler ile bağlantıları henüz tam çözülemeyen yeraltı şehirleri ve balonla yapılacak çarpıcı Kapadokya turu bölgenin çekici özelliklerinden… Coğrafi oluşum peri bacalarını oluştururken, insanlar da bu yapıların içlerine evler, kiliseler oymuş ve fresklerle süsleyerek, binlerce yıllık medeniyet izlerini günümüze taşımış.

  Van Gölü’nde günbatımı

  Van kültürel birikimi ve doğal güzellikleri, yöresel dokusuyla Anadolu’nun motiflerini yaşatabilen bir kent. Türkiye’nin en büyük gölü bu ilimizde. Van Gölü üç de ada barındırıyor: Bu adalardan en meşhuru Akdamar. Adadaki Ermeni Kilisesi restore edilerek turizme açıldı.

  Mardin’i görmeden olmaz

  Taşın insan yaşamındaki yerini, insan emeğinin taşı nasıl şekillendirdiğini görmek için dinlerin, mezheplerin harman olduğu Mardin’e yolunuzu düşürün. Çünkü Mardin, mimarisi, sosyal yaşamı ve kültürel dokusuyla her göreni büyüleyen bir şehir.

  Nemrut

  Adıyaman’da gezilmesi gereken yerlerin başında kuşkusuz Nemrut Dağı gelir. Üzerinde barındırdığı dev heykellerin ve anıt mezarın yanı sıra, dünyanın en muhteşem gündoğumu ve gün batışının seyredilebildiği yer olmasıyla ilgi çekmektedir. Burada gündoğumu veya gün batımını seyretmenizi mutlaka öneririz. Her yıl binlerce insan gündoğumu ve gün batışını seyretmek için Nemrut Dağı’na gelir.

  Polonezköy

  Bu mevsimde çok romantik İstanbul’a bağlı Polonezköy, hafta sonu kaçamakları için birebir İlkbahar ve yaz aylarında piknikçilerin gözdesi Pek çok konaklama tesisi var Sonbaharda oldukça romantik bir görünüme kavuşuyor Çoğunlukla kiraz ağaçları var.

  Ankara’da sonbahar

  Ankaralıların hafta sonları gittikleri Mogan Gölü sonbaharda başka güzelliklere bürünür. Yaklaşık 602 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Gölbaşı’ndaki Mogan Parkı’nda piknik alanları, asma köprülerle ulaşılan marina adası, ahşap kıyı yolu, koşu ve yaya yolları, çocuk oyun alanları, özürlü çocuklar oyun alanı, koşu pisti, 3 tenis kortu, 2 mini futbol sahası ve basketbol sahaları da yer alıyor.


  netten alıntı