Sonbaharda Arı Bakımı

'Eğitim Merkezi' forumunda ZORBEY tarafından 15 Haziran 2011 tarihinde açılan konu


 1. Sonbaharda arı bakımı hakkında bilgi
  sonbaharda arı bakımı nasıl yapılır
  sonbaharda arı bakımı nasıl olur


  [​IMG]

  Çevredeki nektarın azalmasına bağlı olarak ana arının yumurtlaması yavaşlar. Sayısı azalan arı kolonisi ballıktan kuluçkalığa iner. Ortalama 15-20 kg balı olan bir koloni kışı rahat geçirir. Sırlanmamış petekler varsa, arılara şuruplama yapılarak peteklerin sırlanmaları sağlanır. Zayıf koloniler birleştirilmelidir. Ana arıları kontrol edilmelidir. Anası kışın ölen koloni birliğini sağlayamaz ve dağılır. Yaşlı ve verimsiz ana arılar değiştirilmelidir. Mümkün olmaz ise zayıf ama ana arısı kolonilerle birleştirilmelidir.

  Kovan, şiddetli yağmurlara ve soğuklara karşı arıları koruyabilmelidir. Yağmurlar kovanın içine girdiğinde rutubet ve küf yaparak koloninin sönmesine neden olur. Bu nedenle sorunlu kovan ve kovan kapakları tamir edilmelidir. Arılıkta kovanların kışı daha iyi geçirecekleri önlemler alınmalıdır. Kovan üst örtüsü, kovan içindeki fazla rutubeti alabilmelidir. Bu nedenle çerçevelerin üzerine bez örtülmelidir. Naylon ve plastik örtüler konulmaz. Çünkü kovan içi neminin artmasına neden olurlar.

  Kovanda arıların işgal etmediği çerçeveler alınmalıdır. Kovan iç hacmini daraltmak için çerçeveyle boşluk arasına bir bölme tahtası konur. Bölme tahtasının boş kalan tarafına ot, bez, kağıt gibi malzemelerden yastık yapılarak soğuğun etkisi azaltılır. Kuluçkalık kısmındaki fazla balları almalıdır. Bir koloni yaklaşık 5-6 çerçeve bal ile kışı rahatlıkla geçirebilmektedir.

  Sonbaharda teşvik şuruplaması mutlaka yapılmalıdır. Teşvik şuruplaması 1 kısım su / 2 kısım şeker olarak hazırlanarak verilmelidir. Vitamin ve mineral madde katkısı verilmelidir. Böylece ana arı yeniden yumurtlar ve kovandaki genç işçi arı sayısı artar. Koloni gençleştiğinden kışı geçirme şansı artmaktadır. Normal şartlarda 7-8 çerçeve arısı olan kovan kışı rahat geçirebilir. Kış mevsimiyle birlikte arılar kış uykusu düzenine geçerler. Arılar, kovan içi sıcaklığı 14°C'ye düştünde bir araya toplanarak kış salkımı yaparlar. Salkımın merkezindeki sıcaklık 33°C, dış yüzeyinde 6-8°C’dir. Arılar bal yiyerek gerekli olan ısıyı üretirler.
   


Similar Threads: Sonbaharda Arı
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Sonbaharda Dışarıda Oynanan Oyunlar 16 Haziran 2011
Eğitim Merkezi Sonbaharda Hangi Oyunlar Oynanır 18 Haziran 2011
Eğitim Merkezi Sonbaharda Göç Eden Hayvanlar 18 Haziran 2011
Eğitim Merkezi Sonbaharda Oynanan Oyunlar 18 Haziran 2011
Eğitim Merkezi Sonbaharda Göç Eden Kuşlar 17 Haziran 2011