Sonbahar Mevsimi Hakkında Kompozisyon

'Eğitim Merkezi' forumunda HazaN tarafından 15 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. Sonbahar hakkında kompozisyon
  Sonbaharla ilgili kompozisyon

  Sonbahar, yaz ve kış mevsimleri arasında yaşanan dört mevsimden biridir. Her iki yarım kürede ayrı zamanlarda yaşanmakla birlikte kuzey yarım kürede ve dolayısıyla ülkemizde Eylül, Ekim, Kasım aylarını kapsar.

  Güz, hazan olarak da adlandırılan sonbahar, gündüzlerin kısalıp gecelerin uzadığı, güneşin etkisinin daha az hissedildiği, serin, yağışlı günlerin arttığı, ağaçların yapraklarının sararıp döküldüğü, otların kuruduğu, göçmen hayvanların daha sıcak yerlere gitmek için göç hazırlığına başladığı, kış uykusuna yatan hayvanların bu dönem için hazırlık yaptığı, meyve ve sebze çeşitliliğinin yaz meyve ve sebzelerinden kış çeşitliliğine döndüğü yazdan kışa geçiş mevsimidir.
    2. Cevap: Sonbahar Mevsimi Hakkında Kompozisyon

  sonbahar

  Bir hüzün mevsimidir aslında sonbahar hayatımızın geçen her bir günü düşen bir sarı yaprak misalidir ömrümüzden. Yeşilin canlılığını yitirdiği, yerini sarı yapraklara bıraktığı sonbahar mevsimi aşıklara hüzün, şairlere ilham, filmlere konu olmuştur her zaman.

  Hazan gecelerin hazin öyküsünü anlatmıştır pek çok şarkı ve pek çok film yağan sonbahar yapraklarının altında ayrılan sevgilileri işlemiştir. Gerçekten hüzün dolu mudur sonbahar mevsimi yoksa bir yenilenme süreci mi?

  Bütün bir senenin bizde bıraktıklarını üzerimizden atıp yepyeni, ışıl ışıl bir geleceğe ilk adımda sayılabilir belkide. Hani o kirlenmiş, yıpranmış canlılığını kaybetmiş yapraklar teker teker sasarıp düşsede biliriz ki her ilkbaharda yeni, taze ve canlıları gelecektir yerine.