Sonbahar için ilaç gibi çaylar

'Sosyal Konular' forumunda YAREN tarafından 11 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Sonbaharda içilecek çaylar, Sonbahar çayları

  Mevsim geçişlerinin olduğu bu dönemde bağışıklık sistemini desteklemek amacıyla çeşitli baharatlarla zenginleştirilmiş yeşil çay başta olmak üzere bitki çayları sonbaharda ilaç gibi etki yaratmaktadır. Yeşil çay ile birleşen tarçın, karanfil, zencefil, kakule ve karabiber gibi baharatlar antimikrobiyal etkisi ve canlandırıcı desteği ile zinde kalmaya yardımcı oluyor.

  Yeşil çayın antioksidan bileşikler bakımından zengin, tarçının da uçucu bileşenlerinin mikroorganizmalar üzerinde etkisi nedeniyle soğuk algınlığında çay olarak içilmesi ya da yoğun derişimli çayının gargara olarak uygulanması yarar sağlamaktadır.

  Karanfilin içerisinde bulunan uçucu özellikteki bileşenlerin de ağız ve boğaz mukozası iltihaplarında, bakteri, mikromantar veya virüslerin yol açtığı ağız ve boğaz enfeksiyonlarında antiseptik ve ağrı hissini hafifletici etki gösterir,zencefil içerisindeki bazı bileşenlerin de iltihap giderici etkisi bulunuyor.

  Kakulenin, bakteri ve virüsler üzerinde etkili olduğunu kaydeden Yeşilada, soğuk algınlığı, bronşit, öksürük, yüksek ateş şikayetlerinin hafifletilmesinde yararlı olduğunu, ağız ve boğaz iltihaplarının giderilmesinde etkili olduğunu anlattı.

  Toz karabiberin meyveleri ile hazırlanan çayın gargara şeklinde boğaz enfeksiyonlarında yararlı,özellikle boğazda soğuk algınlığı belirtilerinin ilk hissedildiği süreçte uygulanması durumunda daha etkili olabildiği uzmanlar tarafından önerilmektedir.