Son Nefeste İman kitabı

'Dini Bilgiler' forumunda Semerkand tarafından 11 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. Son Nefeste İman kitabı
  ölüm anı
  Hacegan Yayınları


  Gavs-ı Sani (k.s.) demiştir ki: "İnsan bütün kuvvetiyle elli altmış senelik dünya hayatı için çalışır durur. Ama ölümün kendisine ne zaman geleceği hiç belli olmaz; belki bir gün, belki bir dakika sonra ölebilir. İnsan kendisi için çalıştığını sanıyor, hâlbuki başkası için çalışıyor. Öldükten sonra her şeyini bırakıyor, malı mülkü başkalarına kalıyor. Dünya böyle, ama ahiret böyle değildir. Yüz bin yıl değil, ebedi olarak devam edecek olan ahiret hayatımız için çok çalışmamız lazımdır. Allah için çalışmak, ebedi hayat için çalışmak, aslında insanın kendisi için çalışmasıdır."

  Hacegan Yayınları Ölüm ve Ahiret Serisi'nden dünya ve ahiret dengesinin nasıl kurulması gerektiğini anlatan güzel bir kitap daha; "Son Nefeste İman" çıktı.

  Hüseyin Okur'un kaleme aldığı bu kitapta son nefeste imanlı gidebilmek için neler yapılması gerektiği akıcı bir üslupla ele alınıyor. Dört bölümden oluşan kitabımız iki yüz otuz dört sayfadır.

  Birinci Bölümde, Yaratılış Gayemiz ve Ölüm Başlığı altında Ölüm konusu; ecel, sekerat, son nefes, ölüme nasıl hazırlanmalı, imansız gitmek ve mürşidi kâmillerin müminlere ölüm anındaki yardımları, hadis-i şerifler, ayetler ve evliya menkıbeleri ile açıklanmıştır.

  İkinci Bölümde, Ölüm Hastalığı Başlığında; hasta ziyareti, hayattan ümidi kesilen hastanın yapacakları, ölüm anındaki kişiye okunacak sureler ve vasiyette bulunmak konuları ele alınmıştır. Konu ile alakalı olarak Peygamber Efendimiz (a.s.) hasta ziyaretinin önemi hakkında şu hadisi şerifi örnek verilmiştir:

  "Bir adam Müslüman kardeşi hastalandığında ziyaretine gitmek için yola çıktığı zaman oturuncaya kadar cennet bahçesinde yürür. Oturunca onu rahmet bürür. Eğer vakit sabahsa akşama kadar yetmiş bin melek ona dua eder. Şayet akşam ise sabaha kadar yetmiş bin melek ona dua eder."

  Üçüncü Bölümde, Cenazeye Karşı Vazifelerimiz Başlığında; ölüm sırasında yapılacak işler, ölen kişiye yapılacak ilk işlemler, cenazenin yıkanması, cenazenin kefenlenmesi, cenaze namazı'nın kılınışı, cenaze namazı'nın hikmetleri, cenazenin defni ve telkin konuları açıklanmıştır.

  Dördüncü bölümde ise, cenaze ile ilgili bazı meseleler ele alınmıştır. Bunlar; şehidlik, şehidliğe benzer ölümler, taziye, ıskat nasıl yapılır ve kabir ziyaretleri konuları hakkında bilgiler verilmiştir.

  Gavs-i Bilvanisi Seyyid Abdülhakim el-Hüseyni (k.s.) bir sohbetlerinde şöyle demiştir: "İnsan iyiyi, kötüyü bilmelidir, kendi sonunu düşünmelidir. -Hâşâ - Rabbü'l âlemin'in sözünde muhalefet olmaz. O'nun dediği hiçbir şeyde hilaf olmaz. Her dediği doğrudur. Öyleyse Rabbü'l âlemin'in şu ayet-i kerimesini akıllardan çıkarmamak lazımdır:

  'Her nefis ölümü tadacaktır' (Al-i İmran 3/185 )

  Hiç kurtuluş yok, ölümü herkes tadacaktır. Kim çıkıp da -hâşâ- Allah'ın bu sözünün aslı yoktur diyebilir? Hiç kimse böyle bir şey diyemez. İşte Allah'ın her emri de bunun gibi itiraz kabul etmez".


  Selam ve Dua ile...

  [​IMG]


  Ünal Aksoy

  Kaynak: Serhaber