Son 10 Yılın En Önemli 10 İnternet Olayı..

'Teknoloji Haberleri' forumunda italyan tarafından 24 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. 10 yılın en önemli 10 İnternet olayı

  New York Uluslararası Dijital Sanatlar ve Bilim akademisi'nin 2009 Webby Ödülleri'ni açıklamasına az bir zaman kala 2000 yılından bu yana gerçekleşen en önemli 10 internet olayı listelendi.

  2000

  Craiglist, San Fransisco dışında da hizmet vermeye başladı

  [Amerikalıların en çok sevdiği ilan paylaşım sitesi olan Craiglist 2000'e kadar sadece San Fransisco'da hizmet veriyordu. Ev ilanı, iş ilanı, arakadaş ilanı, aışveriş ilanı hatta yöneteceğiniz bir filmde oynatacağınız oyuncu ilanı gibi aklınıza gelebilecek her türlü ilanın bir arada bulunduğu bu site şu anda 50 ülkede 500'den fazla şehiri içeren dev bir ağ haline geldi.  Google AdWords hizmete girdi


  Günümüzde dünyanın en büyük reklam ağı haline gelmiş olan Adwords, 2000 yılının ekim ayında hizmete girmişti.

  2001

  Wikipedia açıldı


  Açıldığında 18 dilde 20.000 makale içeren internet ansiklopedisi Wikipedia günümüzde en büyük başvuru kaynaklarından bir tanesi haline geldi. Şu anda 14 milyondan fazla makalenin bulunduğu Wikipedia'nın büyümesini sağlayan en büyük etkenler, açık kaynaklı olması ve kullanıcıların içeriğe yaptığı katkılar olarak özetlenebilir.  Napster kapandı


  MP3 dosyalarının kullanıcılar arasında paylaşımına dayanan bir sitemle kısa sürede popülerleşen Napster açılan telif davalarına karşı ayakta duramayarak kapandı. Aslında sadece MP3 dosyaları değil diğer dosyalar da kullanıcılar arasında paylaşılabiliyordu ama neredeyse bütün kullanıcılar müzik ve video arama amacıyla Napster'ı kullandılar. Napster kapanmış olsa da multimedya dosyalarına bakış açımızı kökünden değiştirdi. İnternet ortamında dağıtım yapmanın en mantıklı yol olduğunu bizlere gösterdi ve bu yönde büyük şirketlerin yatırım yapmasını sağladı.
  2004

  Google halka açıldı
  Arama motorunun yanında G-Mail ve Google Earth gibi pek çok servisle hayatımızın bir parçası haline gelen Google halka açıldı.


  2006

  Online video devrimi  İnternet bağlantılarının hızlanması, ucuz kameraların piyasaya çıkması ve Youtube'un Adobe Flash Player 9'u kullanarak video yayınlamaya başlaması her şeyi bir anda değiştirdi. Popüler kültürün nabzı artık Youtube'da atmaya başladı.


  Facebook'un ve Twitter'ın hayatımıza girmesi  Öğrenciler arası bir sosyal paylaşım sitesi olarak tasarlanan Facebook, 13 yaşından büyük ve geçerli bir e-posta adresi olan herkesi üye olarak kabul etmeye başladı. Gerisini biliyorsunuz...

  Facebook'u geliştiren ekibi transfer eden Twitter'da aynı yıl mikro-blog kavramını hayatımıza soktu.
  2007

  iPhone piyasaya çıktı  Satışa çıkmasının ardından 1 haftada yarım milyon adet satılan iPhone da internet dünyasını etkileyen olaylardan biri olarak sayılmalı. Çünkü iPhone ile birlikte internete mobil olarak bağlanan kişi sayısında patlama yaşandı ve mobil cihazların sağlıklı internet gezintisi yapabilmeleri için pek çok teknoloji geliştirildi.
  2008

  Barrack Obama'nın internet kampanyası  Seçim kampayasını internet üzerinden etkili bir şekilde yöneten Barrack Obama, internetin halka ulaşmak açısından ne kadar önemli bir yol olduğunu herkese gösterdi.


  2009

  İran seçimlerinde Twitter devrimi  Seçimi protesto edenlerin Twitter üzerinden organize olarak seslerini dünyaya duyurmaları sosyal ağların nelere kadir olduğunu bir kez daha görmemizi sağladı.


    2. Cevap: Son 10 Yılın En Önemli 10 İnternet Olayı..

  2001

  Wikipedia açıldı


  Açıldığında 18 dilde 20.000 makale içeren internet ansiklopedisi Wikipedia günümüzde en büyük başvuru kaynaklarından bir tanesi haline geldi. Şu anda 14 milyondan fazla makalenin bulunduğu Wikipedia'nın büyümesini sağlayan en büyük etkenler, açık kaynaklı olması ve kullanıcıların içeriğe yaptığı katkılar olarak özetlenebilir.

  gerçekten işe yarıyor
  teşekkürler bilgi için
    3. Cevap: Son 10 Yılın En Önemli 10 İnternet Olayı..

  bilgi ıcın saooll....
   


Similar Threads: Yılın Önemli
Forum Başlık Tarih
Teknoloji Haberleri 2009 Yılının En Önemli Buluşları 19 Ocak 2010
Teknoloji Haberleri Yılın Telefonu Samsung Galaxy S6 Edge 17 Mayıs 2016
Teknoloji Haberleri 2014 yılının en çok oynanan online oyunları 16 Mayıs 2016
Teknoloji Haberleri 2012 yılının en iyi yazılımları! 13 Şubat 2012
Teknoloji Haberleri 2020 Yılında İnternet 31 Mayıs 2010