Solunum Ve Fotosentez Arasındaki İlişki

'Eğitim Merkezi' forumunda Sitem tarafından 1 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu


 1. Fotosentez ve Solunum Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?
  Solunum Ve Fotosentez Arasındaki İlişki nedir
  Solunum Ve Fotosentez Arasındaki İlişki hakkında bilgi
  Solunum Ve Fotosentez İlişkisi

  Solunum Ve Fotosentez Arasındaki İlişki

  [​IMG]

  Ftosentez olayını gerçekleştirerek kendi besinini kendisi yapan tek canlı grubu yeşil bitkilerdir. Bunlar üretici canlılardır. Fotosentez olayı sonucunda oluşan besin, diğer canlıların besin kaynağıdır.
  Solunum olayı için gerekli oksijen de fotosentez olayı sonucu ortaya çıkar. Besinlerin yanması ancak oksijen sayesinde gerçekleştiğinden fotosentezin önemi çok büyüktür. Solunum sonunda çıkan karbon dioksit gazı da fotosentez için gereklidir. Bu iki olay birbirinin tersidir.
  Solunum olayı gece gündüz boyunca sürekli olan bir olaydır. Fotosentez ise güneş ışığı (ışık enerjisi) karşısında oluşur.

  [​IMG]

  SOLUNUM VE FOTOSENTEZ
  Yaşamın temeli olan bütün biyokimyasal süreçler için enerji gereklidir. Bu enerjinin kaynağı da hücrelerde depolanmış olan besinlerin yanması, yani oksijenle birleşerek parçalanmasıdır. Bu parçalanma sırasında besin molekülleri arasındaki kimyasal enerji serbest kalarak açığa çıkar. Bu olay tıpkı yanan bir odun parçasının ısı ve ışık yayması gibi enerji veren bir tepkimedir. Demek ki nefes alıp vermeyi yalnızca oksijenkarbondioksit alışverişi olarak değil, bitkilerin ve hayvanların temel enerji kaynağı olan daha karmaşık bir süreç olarak düşünmek gerekir.
  Allah eğer fotosentezin var olması için gerekli birçok şartı yaratmasaydı, örneğin bitkilerin içinde fotosentezin oluşması için gerekli klorofil yaratılmasaydı, bir tek canlının bile var olması söz konusu olamazdı. Kainattaki birçok olay gibi fotosentez de, solunum için oksijenin ve karbondioksitin dönüşümleri de, büyük ve mükemmel bir planın parçalarıdır.
  Fotosentez hakkında insanlığın detaylı bilgi sahibi olması çok yeni sayılır. Bu konuda bilim adamları çok yoğun araştırmalar yaptılar. özellikle ABD'li kimyacı Melvin Calvin başkanlığındaki ekibin çalışmaları söz etmeye değer niteliktedir. Nitekim bu ekip 1961 yılında Nobel kimya ödülünü kazandı.
  Sabah vakti başlayan, nefes almamızı ve oksijenin varlığını mümkün kılan fotosentezi şöyle ifade edebiliriz:

  Işık enerjisi (Güneşten)+Karbondioksit(Havad an)+Su-->Kimyasal enerji + Oksijen

  Kimyasal formül olarak ise şöyle özetleyebiliriz:
  Işık + 6CO2 + 6H2O = C6H12O6 (Glikoz) + 6O2  netten alıntı
   


Similar Threads: Solunum Fotosentez
Forum Başlık Tarih
Eğitim Merkezi Solunum Ve Fotosentez Nasıl Bir Değişimdir 4 Ağustos 2011
Eğitim Merkezi Solunum Ve Fotosentez İlişkisi 3 Ağustos 2011
Eğitim Merkezi Solunum Ve Fotosentez Olayları 3 Ağustos 2011
Eğitim Merkezi Solunum Ve Fotosentez Denklemi 2 Ağustos 2011
Eğitim Merkezi Solunum Ve Fotosentez Arasındaki Benzerlikler 2 Ağustos 2011