soluk alıp vermede görevli yapı ve organlar nelerdir kısaca

'Güncel Bilgiler' forumunda anniccha tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. Soluk alıp vermeyi sağlayan organlara solunum organları denir. Solunum sistemindeki yapı organlar şu organlardan oluşur.

  ağız
  burun
  yutak
  gırtlak
  soluk borusu
  akciğer
  bronş (ya da bronşçuk)
  Burun, solunum sisteminin dışarı açılan kısmıdır. Burun içindeki kıllar ve nemli yüzey havanın içindeki tozların tutulmasını sağlar. Ayrıca burun içindeki nemli yüzey ve burun içinin kıvrımlı oluşu soğuk havalarda, havanın ısınarak akciğerlere gitmesini sağlar. Burnun en uç kısmındaki koklama sinir uçları havadaki küçük parçacıklar tarafından uyarılarak koku alma faaliyetini yapar.

  Yutak, yutak ağız ve burun boşluğunu, soluk ve yemek borusuna birleştiren kısımdır.

  Soluk borusu, yutak ile akciğer arasında kalan 10-12cm uzunluğundaki borudur. Soluk borusunun başlangıç bölümü gırtlaktır. Gırtlakta ses telleri vardır. Ayrıca küçük dil yutkunurken soluk borusunu kapatır. Soluk borusunun iç yüzeyi nemli ve tüylerle kaplıdır. Bunlar soluk borusuna kaçan toz vb. maddeleri yakalayarak öksürük ve balgamla dışarı atar. Soluk borusunun alt kısmı bronş adı verilen iki kola ayrılır. Bronşlardan biri sağ, diğeri sol akciğere bağlanır. Soluk borusu üst üste dizilmiş kıkırdak halkalardan oluşmuştur.

  Akciğerler, göğüs kafesi içinde yer alır ve akciğerler solunumun en önemli organlarından biridir. Akciğerler Plevra adı verilen sağlam bir zarla çevrilir. Akciğerleri darbe, basınç gibi dış etkenlerden korur. Akciğerler sağ ve sol olmak üzere iki parçadır. Ayrıca her bir parça lob denilen bölümlere ayrılmıştır. Sağ akciğer üç, sol akciğer ise iki lobdan oluşur. Bronşlar akciğerlere girdikten sonra daha ince dallara ayrılır. Bu ince dallara bronşçuk denir. Bronşçuklar üzüm salkımı şeklinde hava keseleri ile sonlanır. Bu hava keselerine alveol denir. Alveoller akciğer yüzeyinin daha geniş olmasını sağlar. Bu özellik solunumu kolaylaştırır. Hava ile kan arasındaki gaz alışverişi alveollerde yapılır.

  Soluduğumuz hava normalde %21 oksijen, %78 azot, %1 oranında diğer gazları içermektedir. İnsan soluduğumuz havada bulunan %21 oranındaki oksijenin sadece %5-%6 sını kullanırız.

  Soluklanma Sırası ve Havanın İzlediği Yol

  Soluk alıp vermede havanın izlediği yol aşağıdaki resimde gösterilmiştir.  İşte havanın izlediği yol;

  Burun
  Yutak
  Gırtlak
  Soluk Borusu
  Akciğerler
   


Similar Threads: soluk alıp
Forum Başlık Tarih
Güncel Bilgiler Egzersiz, nabız ve soluk alıp verme arasında nasıl bir ilişki vardır? 3 Şubat 2016
Güncel Bilgiler Doğru Soluk Alıp Verme Nasıl olmalıdır? 16 Mayıs 2016