Solak mısın?

'Güncel Bilgiler' forumunda ORHAN tarafından 25 Eki 2008 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Bedenimizin sol yarısını beynimizin sağ lobu, sağ yarısını da beynimizin sol lobu yönetir. Bu loblardan hangisinin kontrolü daha baskınsa, sağlak ya da solak olma vaziyeti ona göre meydana gelir.

  Toplumun %15’ine yakını solaktır. Erkeklerde solaklık oranı daha fazladır. Tek yumurta ikizlerinde solaklığa oldukça sık rastlanır. Epilepsi, Down sendromu, disleksi gibi beyin kaynaklı rahatsızlıkları olanların da çoğunluğu solaktır.

  Solaklığın nedenlerine gelelim. Genel olarak kabul gören teoriye göre, solak insanlardaki testosteron, yani erkeklik hormonu, doğumdan önce bir miktar daha fazladır. Doğum sırasındaki basıncın yoğun olması durumu da solaklığa yol açabilir. Ultrasona sık giren annelerin bebeklerinin solak olma ihtimalinin fazla olduğu da düşünülüyor. Gelin görün ki bu teorilerin hiçbiri tam bir kesinlikle kabul görmüş değil. Solaklık, kaynak olarak gizemini hâlâ koruyor.

  Şimdi, solaklığın normal bir durum olduğunu kabul ediyoruz etmesine ama bu durum solakların kimi zorluklar yaşıyor olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Hemen hemen tüm alet edevatlar öncelikli olarak sağ elini kullananlar için tasarlanmış. Aklımıza hemen elimizin altında durduğu için ilk gelen örnek, bilgisayarın faresi. Makasların çoğu sağlaklara uyumlu. Düşünsenize, bir günlüğün veya ajandanın kilidi, çıtçıtı ne tarafta? Bizim aklımıza anında gelemiyor haliyle ama solak arkadaşlarımız şimdiye kadar bir sürü örnek bulmuşlardır bile. Belki yorum olarak yazarlar da sağlaklar onları daha iyi anlar. Solaklar için bazı özel ürünler de piyasaya sürülüyor artık.

  Hıristiyanlıkta solaklık satanizmin bir işareti olarak bile görülmüş bir dönem. Solakların büyücü olduğuna da inanılırmış. Asya kültüründe solaklık lanetlenmiş. Hatta eskiden Japonya’da solaklık boşanma nedeni olarak kabul bile edilirmiş. Endonezya’da, sol elle yemek yemek ve hediye kabul etmek kabalık sayılıyormuş.

  Solaklığın üstün zekâ, yaratıcılık ve yetenek göstergesi olduğunu söyleyenler de var ama bu konuda da tam bir kanıt yok. Farkına varmış olduğunuz gibi burada dünyaca ünlü solaklardan örnekler vereceğiz: Ronald Reagan, George H.W. Bush, Bill Clinton, Joan of Arc, Büyük İskender, Julius Caesar, Napoléon Bonaparte, Fidel Castro, Henry Ford, Michelangelo, Raphael, Leonardo da Vinci, Albert Einstein...

  Solakların çoğu, figür çizerken sağ tarafı öne çıkarırmış. Su altında daha rahat görebilirlermiş. Tenis, yüzme ve eskrimde özellikle başarılılarmış. Ergenlik çağına sağlaklardan 4 – 5 ay daha önce girerlermiş.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 25 Eki 2008
 2. su altında rahat görmek :f40:

  yüzmede başarılı olmak :f40:

  evet ben bir solağım :oops:
   
 3. benim oğlanda solak ve sol ayağıyla çok güzel topa vurur:f40:
   
 4. Bilgiler için teşekkür ederim Hocam.
  Aslında ben hangi gruba giriyorum bilmiyorum. kaşık,çatal,kalem,mause için sağ elimi kullanırım,ama makas,bıçak,bulaşık yıkarken,ev süpürürken,temizlik yaparken sol elimi kullanırım.

  sağım solum belli değil benim :f106:
   
 5. Cevap: Solak mısın?

  bende solağım..
  gayet memnunum...pek zorlandığımı hatırlamıyorum...
   
 6. Cevap: Solak mısın?

  Ben ne olduğumu anlamış değilim :D