sol ayak bılekte liflerin kopması

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 9 Kas 2012 tarihinde açılan konu

 1. ablamın yürürken dengesini kaybedip sol ayağının üzerine düşmüş, filmde bütün lifleri kopmuş kırık yok,dizinden parmağına kadar alçıya alınmış tabi düşünce ayağı hemen şişmiş acaba nasıl bir tedavi gerekir ne kadar zamanda iyileşir ??

  Cevap: sol ayak bılekte liflerin kopması

  Rahatsızlıkla ilgili ayrıntılı bilgiyi doktorunuzdan almanız gerekir. Ancak genel olarak lif kopmaları hakkındaki bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

  Zamanında tedavi edilmeyen bağ yaralanmalarına ait problemlerde rekonstriksiyon ameliyatları gerekebilir. Eğer ayak bileğinizin dış bağ yırtılması varsa ; çok hafif olanları (grade I) dışında büyük çoğunluğuna alçı uygulanması gerekir.

  Alçı uygulanmayan vakalarda bağlar tam formunda iyileşemez ve ayak bileğinde sürekli burkulmalar olur. Ayak bileğinin fizyolojik öne-arkaya hareketine yuvarlak bir hareket eklenir. Bu da zamanla kireçlenmeye neden olur. Günümüzde üzerine kolaylıkla basılabilen, banyo yapılabilen, üzerine ayakkabı giyilebilen alçı teknolojileri nedeniyle risk almak son derece anlamsız hale gelmektedir.

  Alçı süresi yaralanmanın ağırlığına göre 3-6 haftadır. Çok ciddi olanlarda ameliyat gerekebilir.

  İç bağlar nadiren yırtılır ve büyük kısmına cerrahi müdahale gerekir. Aksi halde bağ iyileşmez ve dış bağ yırtıklarına benzer biçimde öğütücü bir hareket gelişir ve kısa süre (1-3 yıl) ciddi kireçlenmeler oluşur.

  Fibulanın ayak bileği ekleminin dış kısmındaki bölümüne dış malleol denir. Dış malleol kırıkların tek başına ve kaymamış ise 6 hafta süren bir alçı yeterlidir. Dış malleol kırıkları iç bağ yırtığı ile birlikteyse kısa süreli bir çıkık oluşur . Çekilen filmlerde çıkık yerine oturmuş olarak görülse bile operasyon mutlaka gerekir.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Şub 2017