Sohbet adabı nasıl olmalıdır

'Sorularla İslamiyet' forumunda Habibe tarafından 15 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu


 1. İslama Göre Sohbet adabı  Sohbet için bir araya gelen insanlar, rastgele toplanmış, şuursuz, gayesiz, sıradan bir topluluğu oluşturmaz. Aksine onlar, duygu ve düşünce birliğiyle Allah'ın rızasını hedefleyen samimi topluluklardır. Sohbet vesilesiyle insanları birbirinden görerek, yaşayarak, edep, Erkan Öğrenir.  Sohbet meclislerine devam edenler nezaket, sevgi, şevkat, hizmet, fedakarlık gibi olgun ahlaki erdemlerle beslenirler. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem asabını, nice büyük zatlar da Müridlerini hep sohbet yoluyla eğitmişlerdir.

  Nitekim şah-ı Nakşibend hazretleri, bizim yolumuz sohbet yoludur buyurarak Manevi eğitim metodunu belirtmiştir. Ancak sohbetten yeterince fayda sağlayabilmek için sohbet adabına uymak gerekir. Sohbet meclisleri, yeryüzünün cennet meclisleri ve sofralarıdır. Bu nedenle sohbet yapılacak günü sevinç ve heyecanla bekleyerek, sohbetin Manevi atmosferine kalbimizi hazırlamamız lazım. Evden abdest alarak, halis bir niyetle yola çıkılması sohbet için güzel bir başlangıç kabul edilir. Bu halde, her adama büyük bir sevaplar yazılacağını büyükler söylemişlerdir.

  Sohbette kirli elbise ve üzerimize sinmiş kötü kokularla gitmeyelim. Mümkünse banyo yaparak, temiz giyiside olmaya dikkat ederim. Özellikle kalabalık bir ortamlarda kokusuyla insanları rahatsız eden soğan, sarımsak gibi yiyeceklerden uzak durmaya çalışalım.Dişlerimizi fırçalayıp temiz çorap giymeye itina edelim. Çünkü onca insanın bir araya toplandığı yerde, en ufak kokular bile rahatsızlık verir. Böyle bir ortam, sohbete kendimizi vererek dinlememize mani olur. Sohbete gideceğimiz gün, midemizi rahatsız edecek yiyeceklerden kaçınalım. Aksi halde midemizden çıkan gazla ve geyirmelerle etrafımızdaki insanlara hem mahcup oluruz hem de onların mi Midelerine bulandırırız.

  Sohbete gelirken kalbimizin ve zihnimizin başka şeylerle meşgul olmasına müsaade etmeyelim. "Ameller niyetlere göredir" sözü gereğince niyetimizi sağlam tutarak sohbette Allah'ın rızasını kazanmak ve kardeşlerimizi Ülfet etmek için gidelim. Kafamızdaki ve gönlümüzdeki takıntıları bırakarak önyargısız bir halde sohbetti dinleyelim.
   


Similar Threads: Sohbet adabı
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Gavs Hz.lerinin sohbeti 15 Ocak 2012
Sorularla İslamiyet Nihat Hatipoğlundan sesli sohbetler (güzellikleri tavsiye) 18 Temmuz 2008
Sorularla İslamiyet İslamda Selamlaşmak Ve Selamlaşma Adabı 12 Şubat 2012
Sorularla İslamiyet Cami Adabı Nedir 28 Ocak 2012
Sorularla İslamiyet Tuvalet adabı hakkında bilgi verir misiniz? 28 Aralık 2011