Soğuk Havanın Zararları

'Sağlık Rehberi' forumunda Masal tarafından 21 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Soğuk Havanın Cilde Zararları


  Soğuk Havanın Sağlığa Zararları Nelerdir


  Soğuk hava damar rahatsızlığı olanlarda ciddi sağlık sorunları yaratabiliyor. Soğuk hava ciltte tahribata yol açabilir.O yüzden nemlendirici kremler kullanmanız sizin açınızdan iyi olur.Sert geçen kış aylarında üzerinizi kalın giysilerle koruyun, yünlü çoraplar kullanmaya özen gösterin.

  Cilde verdiği zararların yanında soğuk hava, kalp krizini de tetikleyen en önemli faktörler arasında yer alıyor. Kışın yaygın olarak görülen nezle, grip, zatürre gibi hastalıkların kalp hastalarında daha ağır seyretmesi bunun yanı sıra, direkt olarak soğuk havanın kalp hastalarına olan olumsuz etkileri de var. Özellikle soğuk havalarda vücut ısısını düzenlemek için kalp daha ağır bir yük altına girer. Bazen soğukla birlikte kalp damarlarında spazm (büzüşme) ve ardından kalp krizi gelebilir. Yapılan bilimsel çalışmalarla hava ısısındaki her 1 derece düşüşün toplumda kalp krizi görülme riskini yüzde 2 oranında artırdığı saptanmış. Bundan dolayı kalp hastalarının özellikle soğuk havalarda sıkı giyinmeleri ve soğuktan korunmaları gerekmektedir.

  Ayrıca soğuk havalarda ağızdan nefes almakta kalp kirizine neden oluyor. Doğrudan ağızdan alınan nefes damarlarda daha çok büzüşmeye sebep oluyor. Bu da tansiyonu yükseltiyor ve kalp krizi riskini artırıyor. Ayrıca, mideye de soğuk hava doluyor. Bu da mideyi olumsuz etkiliyor. Mümkün olduğunca özellikle soğuk havalarda burundan nefes almaya dikkat edilmeli. Burunun tıkalı olmamasına özen gösterilmeliyiz.
   
Yükleniyor...