Soğuk Algınlığında Neler Yapılmalı?

'Sağlık Rehberi' forumunda Dark tarafından 3 Eki 2009 tarihinde açılan konu

 1. Soğuk Algınlığında Neler Yapmalı?

  Yine nezle ve gribe mi yakalandınız.

  Bir an önce iyileşmek, size rahatsızlık veren burun akıntısı, geniz yanması ve yorgunluk gibi belirtileri hafifletmek istiyorsanız o zaman bu yazıyı dikkate alın..
  EV ECZANENİZDE NELER VAR

  Eğer burun akıntısı, hapşırma ve geniz yanması gibi şikayetleriniz ön plandaysa ecza dolabınızda bulunan anti-histaminiklerden yardım alabilirsiniz. Bu ilaçların uyuklama durumuna yol açmaları yaygın bir yan etki olduğundan işe gidecek veya araba kullanacaksanız bu ilaçları akşam yatmadan önce kullanmanız daha iyi olacaktır. Anti-histaminiklerin uyuklama dışında ağız kuruluğu ve dikkat kaybı yaptığını da hatırlatalım.

  Ağrınız sızınız fazlaysa aspirin veya asetaminofen içeren ağrı ve kırıklık gidericilerden yararlanabilirsiniz. Bunlar özellikle baş ve kas ağrılarınızı gidermede yardımcı olacaklardır.

  Aşırı burun akıntısı şikayetiniz varsa damarları daraltarak bu sorunu önleyen psödoefedrin içeren ürünlerden yararlanmanız mümkündür. Bu ürünler burun damlaları veya ağız yoluyla kullanıldıklarında tıkanıklığı giderip nefes almanızı kolaylaştırırlar. Ayrıca sinüzit veya orta kulak yolu iltihaplarına yol açabilen sinüs ve östaki borusu tıkanmalarını da önlerler. Nezle ve grip ilaçlarının çoğu yukarıda anlattığımız ağrı giderici, tıkanıklık önleyici ilaçlar ile akıntı, hapşırma ve salgıları azaltan ilaçların karışımından oluşmuştur. Eğer ateşiniz çok yüksekse veya sık sık yükseliyorsa antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Bu durumda mutlaka doktorunuzdan yardım istemeli, kendi kararınızla antibiyotiğe başlamamalısınız. Unutmayın! Fenilpropilamin içeren ürünlerden özellikle hipertansiyonlu biriyseniz kesinlikle uzak durun.
  EV DOKTORU İŞ BAŞINDA

  Üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde genel önlemler de son derece yararlıdır. Vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için dinlenmeye yani enerjisini dikkatli kullanmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle hareketi azaltmak ve istirahat etmek vazgeçilmez önlemlerdir. Yeteri kadar sıvı almayı da ihmal etmemelisiniz. Özellikle yüksek ateş ve öksürüğünüz varsa su içmeye daha çok özen göstermelisiniz. Göğüste tıkanıklık ve balgamlı öksürükten yakınan hastalarda buhar solumak etkili bir genel önlemdir.

  En kolayı bir tas suyu kaynatmak ve başınızın üzerine bir havlu yerleştirerek birkaç dakika boyunca burundan ve büzdüğünüz dudaklarınız arasından derin soluklar almaktır. Suya okaliptus ve ada çayı gibi aromatik bitki özleri veya yağları ekleyebilirsiniz. Gargara yapmak da yararlı bir işlemdir. Bir bardak suya 1/4 çay kaşığı tuz karıştırarak kendi gargarınızı kendiniz yapabilirsiniz.