Soğuk Acilleri

'Sağlık Rehberi' forumunda CalviN tarafından 29 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. Soğuk Acilleri
  soğuk acilleri ilkyardım

  Homeostazis (vücudun dengeleme sistemi), ortalama 37°C ısıda dengeyi sağlayabilir, çünkü insan vücudu ancak dar ısı sınırları içinde varlığını sürdürebilmektedir. Aşırı sıcak veya soğuk ölüme neden olabilir. Paramedik bunun farkında olarak, acil bakım vermelidir.Isıyı dengede tutmaya çalışan işlemler

  [​IMG]

  Vücut ısısı normalde 36° - 37° C’ dir. Karmaşık mekanizmalarla bu ısı sabit tutulur. Beyinde hipotalamus adı verilen ısı düzenleme merkezi, vücut ısısının 36° - 37° C’ de sabit tutulmasından sorumludur. Hipotalamus bir çeşit termostattır.

  Yoğun bir egzersizle 40° C ‘ ye kadar çıkabilen vücut ısısı, uyku esnasında 35.8° C’ ye kadar düşebilmektedir. Vücudun ısı düzenleyici mekanizması, bu tip değişikliklere uyum sağlar. Ancak, vücut, ani olarak kısa sürede çok yükselen veya çok düşen ısı ile karşılaştığında, bu uyumu sağlayamadığından kalıcı hasarlar, hatta ölüm oluşabilmektedir.

  Özetlemek gerekirse;

  Eğer, vücut kısa sürede, baş edebileceğinden yüksek ya da düşük ısıya maruz kalmışsa veya ısı düzenleyici mekanizmalarda herhangi bir nedenle bozulma varsa, vücut ısısı tehlikeli sınırlara ulaşacaktır.

  Örneğin, 15 dakikadan kısa sürede, vücut ısısı 36° C’ dan 32° C’ ye ulaşmışsa, soğuk acilleri oluşur  VÜCUT ISISININ DÜZENLENMESİ

  Vücut ısısı aşağıdaki yollarla düzenlenmekte ve 36° - 37°C arasında dengede tutulmaya çalışılmaktadır

  •Isı kontrol düzenekleri

  §Hipotalamus

  §Periferal termoreseptörler (uçlarda yer alan ısı algılayıcıları)

  • Isı üretimi ve ısı kaybı arasında kurulan denge