Sofya Kovalevskaya kimdir

'Biyografi' forumunda Sitem tarafından 14 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Sofya Kovalevskaya hayatı
  Sofya Kovalevskaya biyografisi

  Sofya Vasilyevna Kovalevskaya ilk büyük Rus kadın matematikçi..

  Ünlü Rus matematikçi Sofya Vasilyevna Kovalevskaya, 1850 yılında Moskovada dünyaya geldi. Dünyanın ilk kadın matematik doktoru olan Kovalevskayanın matematiğe olan ilgisi küçük yaşlarda, astronom olan dedesi Feodr Feodoroviç şubert sayesinde başladı. ılk eğitimini özel hocalardan alan Sofya, aritmetik problemlerini çözmedeki şaşırtıcı hızıyla daha o yıllardan ileride bir deha olacağının sinyallerini vermeye başlamıştı.

  Fakat dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Rusyada da o yıllar kadınlara yönelik baskı ve haksızlıkların had safhada olduğu yıllardır ve genç Sofyanın yüksek öğrenim görebilmek için yurtdışına çıkmaktan başka çaresi yoktur. Böylece, 1868 yılında ülkeden dışarı çıkabilmek için Vladimir Kovalevskiy adında genç bir bilim adamıyla anlaşmalı bir evlilik yapan geleceğin dehası, 1869 yılında ise kocası ve kardeşi Anna ile birlikte Viyananın yolunu tutar. Kovalevskaya, 1874 yılına kadar sırasıyla Viyana, Berlin ve Heidelbergde yaşar. Yurtdışına çıkabilmek için evlendiği kocasıyla olan ilişkisi ise aşka dönüşmüştür ve her ikisi de Heidelberg Ünivertsitesinde kendi alanlarında çalışmaya başlarlar.

  Bu arada Kovalevskayanın kardeşi Anna, 1971 Paris Komününün mimarlarından Victor Jaclard ile evlenerek komünarların safına katılmıştır. Bunun üzerine Sofya Kovalevskaya ve kocası Viktor Kovalevskiy de 1971 Nisanında Parise giderek Paris Komününe destek olurlar.

  1974 yılında Göttingen Üniversitesinden matematik bilimleri alanında felsefe doktorluğu alan Sofya Kovalevskaya, yurtdışında yaşamanın zorluklarının mesleğindeki gelişimini engellediğine karar vererek aynı yıl Rusyaya kesin dönüş yapar.

  Yaşamı boyunca sosyalist dünya görüşüne yakın duran Kovalevskaya, Rusyada o yıllarda öne çıkan devrimci gruplardan Narodniklerin önderi Petr Lavrov ile yakın dosttur ve Rus öğrenci gençliği arasında yürütülen devrimci faaliyetlerde aktif görev üstlenir. Kovalevskaya, yazdığı “Nihilizm adlı romanda da “sosyalizmin toplumsal problemleri ortadan kaldırmadaki tek çare olduğu fikrini savunur.

  1881 yılında Moskova Matematikçiler Birliğine seçilen Sofya Kovalevskaya, 1883 yılında kocasının intiharı üzerine Stockholma yerleşerek ismini Sonya Kovalevsky olarak değiştirdi ve Stockholm Üniversitesinin Matematik bölümünde profesör olarak çalışmaya başladı. 1888 yılında bir cismin bir nokta etrafında dönmesini açıklayan araştırmasıyla Paris Bilimler Akademisi ödülüne layık görülen Kovalevskaya, 1889 yılında ise ısviçre Bilimler Akademisi tarafından ödüllendirildi ve Rusya Bilimler Akademisinin Fizik-Matematik bölümüne üye seçildi.

  Sofya Kovalevskaya'nın, "kısmi türevsel denklemler", "Satürn'ün halkaları", "ışığın bölünmesi" ve daha birçok konuda önemli makaleleri yayımlandı.

  Sofya Kovalevskaya ölümü

  Sofya Kovalevskaya, 29 Ocak 1891 tarihinde henüz 41 yaşındayken Stockholmda akciğer yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

  Kaynak:moskovalife