Şoför Nebahat (Sezer Sezin) kimdir

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi


  Şoför Nebahat (Sezer Sezin) kimdir

  [​IMG]
  25 Ekim 1929 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Sezer Sezin’i “Şoför Nebahat” olarak tanıdı tüm Türkiye. Asıl adı Mesrure Sezer olan oyuncu ilk ve ortaokulu İstanbul’da okudu. Zaten sonrasında da eğitimine devam etmedi.

  Çocuk denecek yaşlardayken tiyatroya ilgi duyan Sezer Sezin bale dersleri aldı. 15 yaşında Hürriyet Apartmanı filmiyle sinemaya başlayan Sezin pek çok filmde rol aldı ama bizler onu Metin Erksan’ın yönettiği Şoför Nebahat olarak tanıdık sevdik.

  Sezer Sezin nam-ı değer Şoför Nebahat 1984 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivalinde onur ödülü 1993 yılında ise 12. İstanbul Film Festivalinde Jüri onur ödülüne layık görülmüştür.

  Onu en son 2007 yılında Hicran Sokağı adlı yapımda konuk oyuncu olarak gördük. Sonrasında ise bir daha kamera önüne çıkmadı.

  Sezer Sezin uzun bir aradan sonra tekrar adından bahsettirdi ancak bu kez ne bir film haberi ne de bir ödül… Sezer Sezin yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle bugün yoğun bakımda tedavi görüyor. Durumunun kritik olduğu söylenen Sezer Sezin hanımefendiye Allahtan şifa diliyoruz.