Snowboard

'Spor Gündemi' forumunda Wish tarafından 6 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Snowboard Tarihçesi :

  Dünya tarihinde öncülüğü 1970li yıllarda "Jack Burton Carpenter", "Chuk Barfoot" ve "Tom Sims" in içinde bulunduğu bir grup tarafından yapılmıştır.

  İlk temelleri küçük water ski şeklinde ucunda ip olan ve ayakta durulan bölümde ortadan arkaya kadar kaymayı önleyici pütürlü olan ve çocukken kaydığımız kızaklara benzer snurfer'la atılmıştır. Bu fikrin sahibi 1960 lı yıllarda Sherman Poppin'di.

  Aynı yıllarda Jeff Grell ilk olarak yüksek arkalı bağlamanın (highback binding) dizaynını yapmıştır.

  İlk önceleri snowboard ayakkabıları sorel çeperli kayak ayakkabısı şeklindeydi. Bu ayakkabıların topuklar için yeterli destek vermediği ve bordun kontrolüne engel olduğu açıktı. İlk sert yapılı snowboard botları kayak botlarından ibaretti. İlk sert yapılı botların üretimi 1980li yıllardan önce çok zaman almamıştır.

  1985li yıllarda Burton Vermonttaki Strotton dağında açtığı mağazada çelik kenarlı ve yüksek arkalı bağlamaları kendi dizaynlarında kullandı ve bu sayede normal pistlerde bu bordların kullanılır hale gelmesini sağladı. Yine aynı yıllarda Amerika'da kayak alanlarından sadece %7'sinde snowboard yapılmasına izin verilirken, şu anda bu rakam %97 ye çıkmıştır.

  Ayrıca her snowboardcunun hayali olan Half-Pipelar bu pistlerin yarısından fazlasında mevcuttur.

  Türkiye'de 1993-1994 yılında bazı kişiler tarafından yapılmaya başlanıldıysa da popüler bir hale gelmesi 4-5 yıl sürmüştür ve halen büyük bir hızla snowboard yapan kişi sayısında büyük bir ilerleme vardır.

  Snowboard İçin Bazı Önemli Bilgiler :

  En çok yapılan hatalardan biri, vücudun kaybettiği suyu fark etmemektir. Soğuk havalarda yapılan bir spor olduğu için, genellikle kalın giyinilir. Hareket halindeyken farkında olmadan çok terlenir. Bütün gün eğer ara ara su ihtiyacımızı karşılamazsak, vücut ısımız yükselir ve halsizlik, baş dönmesi gibi belirtiler görülür. Önlem alınmazsa ciddi sorunlara yol açabilir.

  Bunun yanı sıra dağda az oksijen bulunduğunu bilmeliyiz. Kendimizi çok zorlamamalı ve ara ara mola vermeliyiz. Kesinlikle alkol alınmamalıdır. Botlarımızı çok sıkı bağlamamalıyız. Sıkı bağlanan botlar kan dolaşımını engellediği için ayakların üşümesine ve ileride donmasına neden olabilir. Bunun gibi bir çok küçük ancak önemli detay vardır.

  Bunların dışında piste çıkarken bütün ekipmanların tam olması ve hasarsız olması kazalar bakımından önem kazanır. Ayrıca dağlarda belirlenen alanların dışında kaymak, kaybolmak ve acil durumlarda ilkyardımın yetiştirilmesi bakımından sorun olabilir.
    2. Cevap: Snowboard

  Board Üzerindeki Malzemeler Ve Yapılışı :

  1- Board :
  Snowboard'u bir çok katmandan oluşan bir sandviç gibi düşünün.

  Alt katman, UHMW (Ultra High Monecular Weight) polietilen - veya plastik - katmanıdır, genellikle P-Tex (bu bir marka adıdır) denir. Bu katman, snowboard kar üzerinde kayarken, kaygan bir yüzeye sahip olmasını sağlar.

  P-Tex taban, board'un dönüşlerde karı yarması için ,çelik kenarlarla çevrilidir.

  Bir sonraki tabaka board'a sertlik ve dayanıklılık sağlayan fiberglas'tır (aslında fiberglas güçlendirilmiş plastiktir).

  Takip eden katman, bağlamaları bağlamak için gerekli olan metal delikleri de barındıran, çekirdektir (genellikle ahşap ve köpük'ten oluşur). Bir snowboard'un kalınlığının büyük kısmını bu çekirdek oluşturur.

  Çekirdeğin hemen üzerinde bir başka fiberglas tabaka bulunur.

  Üst katman, topsheet adı verilen koruyucu plastiktir (aynı zamanda güzel yüzey grafikleri de sağlar).

  Snowboardların çoğu parçası el yapımıdır. Snowboard'un her katmanını, snowboard kalıbının içine koyar. Snowboard kalıbı, içerisinde snowboard şekli bulunan, büyük bir waffle makinesi gibidir.

  Her katman teker teker kalıbın içine girer ve bir arada durmaları için yapıştırıcı kullanılır.

  Sonra kalıp kapatılır ve ısıtılır. Snowboard yaklaşık yarım saat kalıbın içerisinde pişer. Bu sayede yapıştırıcının akışkanlığı alınmış olur.

  Kalıp açılır, snowboard çıkarılır. Taşmış yapışkan ve materyaller kazınır.

  Son olarak, ayar ve yağlama yapılarak snowboard kullanılmaya hazır hale getirilir.

  2- Uç (Burun) [Tip (Nose)]

  3- Çelik Kenar(Edge,Rail)

  4- Bağlama (Binding)

  5- Ayak Tutucu (Stomp Pad)

  6- Kuyruk (Tail)
    3. Cevap: Snowboard

  Board Alırken Dikkat Edilecek Konular :

  Snowboard'un uzunluğuda, genişliğide doğru boydaki snowboardu bulmanız için önemli faktörlerdir.

  1- Uzunluk :

  Uzunluk santimetre olarak ölçülür ve bazen sadece son iki rakam kullanılır. Bu yüzden, Burton Custom 56 Burton tarafından yapılmış ucundan, kuyruğuna kadar 156cm olan snowboardu ifade etmektedir. Çocuk board'ları 100cm kadar kısadırlar, race ve power boardlar da 180cm den daha uzun olabilirler. Sizin için doğru olan uzunluğu bulmak için, board'u boyunuzla orantılamalısınız.

  a) Kısa boy; boardu ucundan tuttuğunuzda, kısa bir board ise omuzunuz ve çeneniz arasında bir yere gelecektir. Kısa board'larla manevra yapmak kolay olduğundan, kaymayı öğrenmek için oldukça iyidirler, ayrıca bir çok numara yapan park ve pipe kayıcıları tarafından tercih edilirler.

  b) Orta boy; boardu ucundan tuttuğunuzda, çeneniz ve burnunuz arasında bir yere gelecektir. Bu uzunluk, orta düzeyden ileri düzeydeki snowboardcular içindir. Parklar ve dik yokuşlar dahil olmak üzere bir çok farklı arazi ortamında kullanılabilen bir büyüklüktedir.

  c) Uzun boy; boardu ucundan tuttuğunuzda, göz hizanızla kafanızın birkaç cm üzerinde bir aralıkta olurlar. Uzun board'lar; hüksek-hız carving, deep power ve big mountain araziler içindir. Boylarına göre ağır olan binicilerde yukarıdaki yöntemleri uygulayabilirler, ancak daha katı flex board'ları tercih etmelidirler. Hafif binicilerin de gevşek flex board'lara ihtiyacı vardır.

  Unutmayın ki bu yöntemler sadece bir başlangıç yapmanız içindir. Kişisel tercihleriniz, boardunuzun uzunluğunu seçerken en önemli faktör olacaktır.

  2- Genişlik :

  Board'un uzunluğunda kişisel tercihlerinizi göz önünde bulundura bilirsiniz ama genişliğinde böyle bir lüksünüz yoktur. Board genişliği direkt olarak ayakkabı numaranızla ilişkilidir. Küçük ayaklı binicilerin dar boardlara; aynı şekilde, büyük ayaklı binicilerinde geniş boardlara ihtiyacı vardır. Board genişliği santimetre veya milimetre olarak ölçülendirilir.

  Board özellikleri içerisinde waist width olarak bulunabilir. Doğru board genişliğini bulmak için en iyi yol, board'u yere koyup üzerine çıkmaktır. Bağlamalarınızı bağlayın ve kayarken durduğunuz duruşunuzda olamaya dikkat edin. Kayma pozisyonunuzda durduğunuzda botlarınız, snowboardun kenarlarıyla aynı hizada veya birazcık taşıyor olmalıdır.

  Eğer ayak parmaklarınız ve topuklarınız, kenarlara yaklaşmamışsa, dönüş sırasında gerekli olan baskıyı uygulayamazsınız. Diğer taraftan, eğer ayaklarınız board'un dışına taşmışsa, dönüş esnasında ayak parmaklarınız kar'ı tutacak ve fırıldak gibi dönmenize yol açacaktır. Bu olay bazen "toe drag" olarak adlandırılır ve gerçekten bir sürüklenmedir.
    4. Cevap: Snowboard

  Smowboard Resimleri


  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]
    5. Cevap: Snowboard

  Süper bi spor bu ya yapmayı istemişimdir çok teşekkürler..
   


Similar Threads: Snowboard
Forum Başlık Tarih
Spor Gündemi Snowboard Nedir? Uludağ Snowboard Pistleri 17 Mayıs 2011
Spor Gündemi Snowboard Yapılacak Mekanlar 6 Ocak 2009
Spor Gündemi Snowboard Stilleri 6 Ocak 2009