Snowboard Stilleri

'Spor Gündemi' forumunda Wish tarafından 6 Ocak 2009 tarihinde açılan konu


 1. Snowboard Stilleri :

  1- Freestyle :

  Freestyle, bu sporun 'show' kısmıdır. Farklı şekillerde hazırlanmış rampalar kullanılarak tehlikeli hareketler yapılır. Bu şekilde kaymak, kayan kişiye heyecan verir. Bu yüzden bazı adrenalin bağımlısı snowboardcuların vazgeçemediği bir stildir. Bu stilde kullanılan boardun en ve boy ölçüleri, kullanıcının tercihleri doğrultusunda değişebilir.

  Genellikle önerilen ölçülerden biraz daha kısa board tercih edilir. Havada taklalar ve dönüşler için board tercihi yapılırken, rampadan çıkışlar ve inişler için de bazı kriterler göz önüne alınmalıdır. Board, diğer stillerdekine göre daha esnektir. Boardun önü ve arkası hemen hemen aynı şekil ve açılara sahiptir. Bağlamalar 'softboot' (yumuşak botlar) için tasarlanmıştır ve boarda istenilen açılara göre monte edilir.

  Kayış stilinize göre bağlamalarınızın açılarını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

  2- Freeride :

  Freeride, kendi içinde hem hız, hem de 'show' stillerini barındırır. Tercihen pist dışında, 'bol kar' da kayılır. Board, freestyle boarda göre daha geniş ve uzundur. Bu özellikler bol karda boardun batmasını engeller. Freestyledaki gibi softboot tercih edilir ancak freeride da hardboot kullanan profesyonellerde vardır.

  3- Speed :

  Speed, gerek kayma teknikleri olsun, gerekse boardun özellikleri bakımından diğer iki stile göre oldukça farklıdır. Board diğer stillerdekinden oldukça farklıdır. Esnekliği daha azdır. Asimetrik bir boarddur. Bağlamalar kayak bağlamaları gibidir ve kesinlikle 'hardboot' kullanılır. Kullandığımız botlarda kayak botlarına benzer.