Skate 2

'Oyun Bölümü' forumunda cCasT tarafından 4 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Yaklaşık bir hafta önce, önümüzdeki haftalarda çıkacak oyunları sıralıyor ve hangi oyunu hangi sayının içeriğine koyacağımıza dair paylaşımda buluyorduk. Tam da bu sürecin içinde elimize önemli bir fırsat geçti ve işi gücü bırakıp Aralın yolunu tuttuk. Skate 2, yarın piyasaya çıkacak olan bu devam oyunu, oynanmak için bizi bekliyor ve PlayStation 3te huzur içinde yatıyordu.

  Açıkçası kaykay oyunları konusunda pek uzman sayılmam ama yanımda Elif gibi, bu türe fazlasıyla hakim biri varken ondan kapacağım çok şey vardı. Öncelikle, oyundan önce, kariyer moduna başlarken karşılaştığımız açılış videosundan bahsetmem gerekiyor. Oyun her nasıl olursa olsun, beni nasıl karşılayacak olursa olsun açılış videosunun bağlayıcılığını es geçemem. Bu kariyer başlangıcı videosu, benim gibi türle çok fazla haşır neşir olmayan birini bile oyunun içine çekebilecek kadar başarılı bir çalışma olmuş. Bu video sayesinde kariyerimizin hapishaneden sokaklara geçişini görüyor ve yeni bir hayata ilk adımımızı atıyoruz. Tam da bu noktada kendimize bir karakter yaratmamız gerekiyor; üstümüze başımıza düzgün bir şeyler giymeliyiz, aksesuarlarla kendimizi süslemeliyiz ve birkaç dövme sayesinde karizmaya katkıda bulunmalıyız. Artık sokaklara çıkabiliriz!
  Dikkat! Polis!

  Her oyunda olduğu gibi Skate 2de de bir eğitim sürecinden geçiyoruz ancak bu süreç senaryoya dahil edilmiş. Sokaklara çıkabilmek için ara yollardan geçmemiz, engelleri aşmamız ve tüm bunları yaparken oyunun kontrolleri öğrenmemiz gerekiyor. Dar ve engellerle dolu yolları aştığımızdaysa kontrolleri öğrenmiş oluyor ve kendimizi sokaklarla karşı karşıya buluyoruz.
  Oyunun kariyer modunda şehirde özgürce gezebiliyoruz ancak polislere dikkat etmemiz gerekiyor. Düzeni bozan yaramaz kaykaycılardan hoşlanmayan polislerin gözleri radar gibi çalışıyor ve bizi tespit etmek içi fırsat kolluyorlar.

  “Öyle her yerde kaymam ben...

  Skatein -kariyer modu dışındaki- ikinci önemli parçası da Party Play modu. Bu modda dört kişiye kadar oynanabilen ve Hall of Meat, Spot Battle ve S.K.A.T.E. olmak üzere üç seçenek yer alıyor. Hall of Meatte belli bir parkurda en yüksek skoru elde etmeye çalışıyoruz. Oyuncuların sırayla oynadığı bu modda, bir oyuncu yere düşerse sıra diğer oyunculara geçiyor. Spot Battleda yüksek rampalardan hız alarak en artistik hareketleri yapmaya, böylece yine en yüksek skoru elde etmeye çalışıyoruz. Son seçenek olan S.K.A.T.E.te ise kapışan oyunculardan birinin sergilediği hareketi diğer oyuncu da sergilemeye, bir anlamda taklit etmeye çalışıyor. Başarısız oldukça S.K.A.T.E.teki harfler teker teker yanıyor. Anlayacağınız, bu bölümü kaybetmemek için beş hakkınız var.

  Soundtracki de oldukça başarılı olan oyunu kötü yapan şeyse grafikler ve animasyonlar. Karakterlerin hareketleri -özellikle kaykaydan indiklerinde- fazlasıyla takoz duruyor. Ayrıca grafik kalitesi de genel olarak diğer oyunların gölgesinde kalıyor. Oyunun bir diğer kötü yanıysa kontrolleri. İlk oyunda olduğu gibi bu oyunda da zıplamak için sağ sticki kullanıyoruz ve bu hiç kullanışlı bir yöntem değil. İlk kez Skate serisinde karşılaştığımız bu özelliğe bir türlü ısınamadım, ısınamadık.

  Skate 2nin, artıları ve eksileri ile ortalamanın üzerinde bir oyun olduğunu söyleyebilirim, hatta kariyer modunun başındaki bağlayıcı video sayesinde uzun süre oynanacağını da düşünüyorum. Son üç Tony Hawk oyununa göre daha iyi olduğu itirafını da yaparsam Skate 2yi alın, oynayın.  [​IMG]

  [​IMG]