Şizofreni Neden Olur?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda EyLüL tarafından 20 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. Şizofreni Nedenleri
  Şizofreni Neden Ortaya Çıkar?
  Şizofreni Neden Olur Sebebleri Nelerdir?

  Şizofreni neden olur?
  Şizofreni dünyanın her yanında görülmektedir. Şizofreninin temel belirtileri kültürden ve kişilikten bağımsızdır. İçinde yaşanılan kültür ve hastalık öncesi kişilik özellikleri şizofreni belirtilerinin ancak içeriğini belirleyebilir. Yani hezeyanlar, ses duyma ve çalış amama vb. belirtiler her hastada görülebilir ama örneğin teknolojiyle iç içe yaşayan hasta uzaylıların beynine çip yerleştirerek kendisini yönettikleri gibi bir hezeyana sahipken, dindar bir hasta “cinlerin içine girip kendisini kontrol ettiği tarzında bir hezeyan geliştirebilir.
  Şizofreninin belli bir nedeni yoktur. Kalp hastalığı ve diğer birçok tıbbi rahatsızlıkta olduğu gibi genetik. kalıtsal, yapısal, geliş imsel ve davranışsal pek çok faktörün bir araya gelmesiyle oluşur. Bütün bu faktörler in sonucu hastanın beyninde oluşan biyokimyasal bir düzensizlik, hastalık belirtileri ne yol açar.
  Geçmiş yıllarda çocukluk çağı yaşantılarının, özellikle annenin çocuğa karşı tavırlarındaki bozuklukların, şizofreniye yol açabileceği üzerinde durulmuşsa da araştırmalar bu görüşü desteklememiştir. Bugün bilim, şizofreninin anne yada babanın kabahati olmadığını kabul etmektedir.

  Şizofreni hastalığı nedir
  Şizofreni hastalığı çok uzun yıllar öncesinden tanımlanmış psikiyatrinin en önemli problemlerinden bir tanesidir. Şizofrenide kişi gerçeklikle bağlantısını koparabilmektedir. Örneğin bir arabanın flaşörlerinin yanıyor olması şizofren için çok özel bir anlam ifade edebilir. Gerçekte arabanın flaşörlerinin yanması arabanın orda kalmakta olduğunu ifade ederken bir şizofren için bu bir mesaj niteliği taşımaktadır. Yada bir televizyon spikerinin konuşması normal şartlarda herhangi bir olay iken bir şizofreni için çok özel bir anlam taşıyabilir kendisine verilen mesajlar vardır yada kendi düşünceleri ifade etmektedir.