Şizofreni hastaları Hazarbaba Dağı'nda tedavi edilecek

'Sağlık Rehberi' forumunda YAREN tarafından 29 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Şizofreni hastaları Hazarbaba Dağında tedavi edilecek

  Elazığ'ın Sivrice ilçesi Hazarbaba Dağı'nda Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından şizofreni hastalarının tedavisine yönelik rehabilitasyon merkezi kuruldu..

  Elazığ İl Özel İdaresi'nin aracılığıyla Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)'ya ait tesiste yapılan restorasyon sonucu hizmete açılan rehabilitasyon merkezi, Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen erkek şizofreni hastalarının tedavisi için kullanılacak.

  Temiz havası ve göl manzarasıyla 'beş yıldızlı tatil köyünü' andıran tesiste, hastaların tüm masrafları devlet tarafından karşılanacak. Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zeynel Abidin Koç, yaptığı açıklamada, tesislerinde halen 35 hastanın tedavi gördüğünü söyledi. Hizmete açılan tesisin eskiden TPAO'ya ait olduğunu kaydeden Zeynel Abidin Koç, Biz bu tesisi İi Özel İdaresi aracığıyla müdürlüğümüze tahsis ettirdik. 1 milyon 500 bin lira tutarında sadece restorasyon masrafı yaptık. Rehabilitasyon merkezimiz 150 yatak kapasiteli.'' şeklinde konuştu.

  Bu tür tesislerin, şehrin gürültüsünden uzak, havadar bir yerde olmasının hastaların tedavisi açısından çok önemli olduğunu aktaran Koç, Elazığ sınırları içerisinde bu şekilde bir yer bulmanın zorluğuna da değindi. Koç, şöyle devam etti:

  ''Burası atıl durumdaydı. Hem yeni bir tesis kurmanın zorluğunu biliyorduk, hem de milli serveti korumaya çalışıyorduk. TPAO'ya ait atıl durumda bulunan bu tesisi yeniden insanlara hizmet veren bir duruma getirdik. Hazarbaba Dağı, manzarasıyla, temiz havasıyla, fiziki özelliğiyle eşsiz bir yer. Böyle bir yer bulmak gerçekten çok zordu.'' Zeynel Abidin Koç, akıl ve sinir hastalıkları hastanesinde tedavi görüp, gideceği yeri olmayan ve bundan dolayı tekrar rahatsızlanan hastaların devlet eliyle tedavi edileceği Hazarbaba Şizofren Rehabilitasyon Merkezi'nin Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıdığının altını çizdi. Koç, Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü'nün bu tesisi erkek hastalar için uygun gördüğünü de kaydetti.