şizofreni belirtileri nelerdir

'Ders notları' forumunda Sitem tarafından 5 Ekim 2011 tarihinde açılan konu


 1. şizofreni belirtileri nelerdir

  Şizofreni Belirtileri Nelerdir?
  Şizofreni hastaları dünyayı değişik algılar. normalde çevrede varolan uyaranlar dışında olmayan sesler, hayaller, garip kokularla dış dünya karışık ve anlaşılmazdır.

  Bu ortamda hastalarda anksiyete artışı, heyecan ve korku sıktır. Bu duygularla genelde normal olmayan davranışlar sergilerler.

  Şizofreninin ortaya çıkışı değişik şekillerde olabilir. Bazı hastalarda aniden ortaya çıkabileceği gibi çoğu hastada sinsice yavaş yavaş gelişir. Yavaş seyir gösteren şizofrenide başlangıçta dikkat toplama güçlüğü, toplumsal ilgiyi kaybetme, içine kapanma, kendine bakımda azalma, dini uğraşılarda artma veya kara sevdaya tutulma gibi belirgin olmayan ve ilk bakışta şizofreniyi düşündürmeyen belirtiler görülebilir ve sıklıkla başka psikiyatrik hastalıklarla karıştırılır. Bu başlangıç belirtilerinin ardından birkaç Ay veya yıl içinde de tüm belirtileri ile hastalık ortaya çıkar. Hastalar sıklıkla garip davranışlar ve konuşmalar sergilerler.Gerçekte olmayan sesler işitmeye ve hayaller görmeye başlarlar. Bazı hastalarda garip pozisyonlarda uzun süre durma, bazılarında hiç hareket etmeksizin uzun süre sessiz kalma veya aşırı hareketlilik görülebilir. Yavaş seyir gösteren şizofreninin yanında hızlı seyir gösteren şizofreni de olabilir. Bu hastalarda ise belirtilerin çoğu bir arada aniden ortaya çıkar.Bazı hastalarda belirtiler hafif seyrederken bazılarında şiddetli semptomlar olabilir ve bu durumda hastaları kontrol etmek güçleşebilir. Şizofrenide görülen belirtiler iki başlık altında toplanır: Pozitif belirtiler ve Negatif belirtiler. Her hastada bu belirtilerin tümü bir arada görülmez.
   


Similar Threads: şizofreni belirtileri
Forum Başlık Tarih
Ders notları Hamile olduğumu düşünüyorum, hamileliğin belirtileri nelerdir? 29 Kasım 2011
Ders notları Boyun Damar Tıkanıklığı Belirtileri 13 Nisan 2011
Ders notları vücuttaki iltihabın belirtileri 6 Mart 2011
Ders notları Kız bebek belirtileri 28 Aralık 2010
Ders notları Erkek bebek belirtileri 28 Aralık 2010