Sizin Vücut Saatiniz Kaçı Gösteriyor

'Güncel Bilgiler' forumunda Sitem tarafından 27 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. Vücut Saatiniz Kaçı Gösteriyor
  Vücut Saati nedir

  Uzmanlar tıpta bir ilki keşfetti. Vücut saati ile hastalıklar daha önce teşhis edilebilecek
  Araştırmacılar insanların vücut saatini düzenleyen genetik mekanizmayı kontrol eden kimyasal düğmeyi bulduklarını bildirdi.

  California Üniversitesinin "Nature" dergisinde yayımlanan araştırmasında bu sürecin karmaşık genler içermesine rağmen tüm mekanizmanın tek bir aminoacid tarafından kontrol edildiği de belirtildi.

  Araştırmanın sonuçlarına göre "Saat" geni ve ortağı "Bmali" vücudun saatini denetliyor. "Bmali" tarafından üretilen bir proteindeki tek aminoacid vücudun ritmiyle ilgili genetik olaylar zincirini tetikleyen bir değişikliğe gidiyor.

  Bu değişiklik herhangi bir şekilde bozulduğu takdirde tüm sistemi mahvederek kontrol mekanizmasından kurtulabiliyor.

  Araştırmacılar şimdi bu aminoacidin faaliyetini etkileyecek antikorlar üzerinde çalışırken söz konusu keşfin uyku düzensizliği ve benzer hastalıkların tedavisinde daha etkili ilaçların üretilmesine yardımcı olması bekleniyor.

  Çevredeki değişiklikleri sezinleyebilen ve çok hassas bir mekanizma olan vücut saati uykudan metabolizma ve davranışa kadar birçok fonksiyonu düzenliyor.

  Bu mekanizmanın tüm insan genlerinin yüzde 15'ini düzenlediği tahmin ediliyor. Ritmin bozulmasıyla insan sağlığı olumsuz etkileniyor uykusuzluk depresyon kalp hastalığı kanser ve sinir bozuklukları ortaya çıkabiliyor

  alıntı