Size mail gönderenin IP numarasını bulun ve bulunduğu yeri öğrenin‏

'Sosyal Medya' forumunda YAREN tarafından 2 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu


 1. Size mail gönderenin IP sini nasıl bulacağınız ve sonra da IP sini öğrendiğiniz kişinin bulunduğu yeri nasıl öğreneceğiniz hakkında bilgiler.
  1- Size mail gönderen kişinin gönderdiği mailinden IP numarasını bulmak için yapılması gerekenler;

  Hotmail kullananlar için:

  * Hotmail adresinizi açıp posta (gelen) kutunuza girin.

  * e-psta adresinde sana mail gönderenlerden kimin ip sini öğrenmek istiyosan, o kişinin mailine gelip, maili açmadan fareyle o kişinin gonderdiği maile sağ tıklayın. Açılan menü penceresinde kaynağı göster deyin.

  * Kaynağı göster dediğinizde bir sayfa açılacak. Burada Return-Path ve from yazan yerde size maili gönderen kişinin email adresi, ve bunların arasında bulunan X-Originating-IP olarak görünen IP, size bu mail gönderen kişinin IP numarasıdır.


  Yahoo! kullananlar için:

  - Yahoo yu açıp posta kutunuza girin. Size gelmiş olan bir epostayı açın ve epostayı okuduğunuz ekranın en altında ve sağda "Search the web" düğmesinin hemen üstünde bulunan "Full Headers" linkine tıkladığınızda o e-posta ile ilgili tüm bilgiler hotmaildeki gibi mailin üst tarafında görünecektir.

  - Buradaki satırlarda Message-ID yi bulun ve bunun hemen bir üst satırındaki Received satırındaki bulunan IP adresi, size maili yollayanın IP adresidir.

  - Yine en altta sağda "Brief Headers" linkine tıklarsanız da bu özelliği kapatmış olursunuz.


  gmail kullananlar için:

  - Gmail i açıp posta kutunuza girin. Size gelmiş bir epostayı açın ve mailinde içinde ve üst sağ tarafında diğer seçeneklere tıklayın. Buraya tıkladığınızda bir çok seçenek çıkacak.

  - Bu seçeneklerde orjinali göster seçeneğine tıklayın. Böylece o mailin geldiği e-posta ile ilgili tüm bilgiler karşınıza çıkacaktır.

  - Burası yahoo ile tamamen aynı. Buradaki satırlarda Message-ID yi bulun ve bunun hemen alt satırındaki Received satırının altındaki X-Originating-IP deki yazan IP adresi, size maili yollayanın IP adresidir.


  2- Size mail gönderen ya da IP numarasını bildiğiniz kişinin IP adresinden o kişinin internete girdiği bölge ve şehri bulun


  İstediğiniz kişinin IP numarasından hangi ülke, şehir, vs olduğunu öğrenmek için www.ip2location.com sitesini kullanabilirsiniz. Bu siteye tıkladığınızda sizin IP numaranızı ve hangi santrale bağlı olduğunuzu da hemen gösterecektir. Ayrıca, karşı tarafın IP adresinden o kişinin yerini öğrenmek için bu sitedeki www.ip2location.com/free.asp linkine tıkladığınızda, açılan sayfadaki kutuya istediginiz kişinin IP numarasını yazarak "find location" düğmesine tıklayın. Böylece o girdiginiz IP ile bilgileri ile, IP numarasının ait olduğu o kişinin bağlantı türünü (adsl, kablo vs), ülkesini, şehrini ve bağlı olduğu ana santrali burada görebilirsiniz.

  Bu bilgilerin resmi sitesi olan www.ripe.net adresindeki kutucuğa da karşı tarafın IP numarasını girdiğinizde aynı bilgilere ulaşabilirsiniz.

  NOT : Bu adreslerden IP numarasını bildiğiniz kişinin bulunduğu yeri ya da bölgeyi bulabiliyorsunuz. Mesela IP numarasını bildiğiniz kişinin IP numarasını sorgulattığınızda, o kişi küçük bir köyden ya da ilçeden giriyorsa, o kişinin bulunduğu yer olarak o kişinin bulunduğu ildeki ana santrali görürsünüz. Yani sorgulama yaptığınızda o kişinin bulunduğu köy ya da ilçeyi değil de, o kişinin bulunduğu ili görebilirsiniz. Ama böyle bir durumda da olsa o kişinin bulunduğu yeri yaklaşık olarak bilebilirsiniz.
    2. Cevap: Size mail gönderenin IP numarasını bulun ve bulunduğu yeri öğrenin‏

  Gerçekten yararlı bir paylaşım Yaren eline sağlık...Gerektiğinde epey işe yarayacak bir bilgi...
   


Similar Threads: Size mail
Forum Başlık Tarih
Sosyal Medya Facebook mail adresi arkadaş arama 27 Aralık 2013
Sosyal Medya Facebook Mail Adresi Nasıl Alınır 29 Ekim 2013
Sosyal Medya Hotmail İmza Nasıl Eklenir 5 Temmuz 2013
Sosyal Medya Hotmail İmza Ekleme 4 Temmuz 2013
Sosyal Medya Hotmail İmza Ekleme Resimli 2 Temmuz 2013