Siyer Nedir ve neden önemlidir?

'Dini Bilgiler' forumunda Habibe tarafından 14 Mart 2016 tarihinde açılan konu

Etiketler:

 1. Siyer Nedir ve neden önemlidir?

  Siyer Kelimesi, Sözlükte; hal,durum,davranış,idare,hareket tarzı ve yürüme anlamına gelir.İslam tarihçilerine göre siyer,Peygamberimizin (S.a.v) doğumundan vefatına kadar hayat hikayesini,ahlakını,mucizelerini,soyunu,savaşlarını konu almaktadır.

  Bir Müslüman için,Peygamberimizin(s.a.v) hayatına ait her bilgi önemlidir.Çünkü O (s.a.v) en güzel örnek,en doğru rehberdir.Rabbimiz bir çok ayetinde Peygamberimize (s.av) itaat etmenin önemine vurgu yapmıştır. Peygamberimiz (s.a.v) de "Sarıldığımız müddetçe asla dalalete sapmayacağımız" iki büyük emanetten birinin Kur'an-ı Kerim diğerinin ise sünnet olduğunu belirtmiştir.

  Allah Resulü (s.a.v), İbn Mace'de geçen bir hadiste de, "Allah'a yemin ederim ki, size gecesi gündüz kadar beyaz yani aydınlık, genişçe bir yol,yürünecek bir cadde ve takip edilecek bir gidişat bıraktım" buyurmuştur.

  Bu Hadisten de anlaşıldığı gibi Peygamberimiz'in(s.a.v) hayatı karışık ve anlaşılmaz değildir. Nasıl gece yürüdüğümüzde yolumuzu aydınlatan bir ışık varken zorlanmıyorsak siyer de aynı şekildedir. Hayatımızın en karanlık dönemlerinde bize ışık tutup,yolumuzu aydınlartır ve adımlarımızı O'na (s.a.v) göre ayarlamamızı sağlar.Bu bereketli hayatı her yönüyle öğrenmek,anlamak ve yaşamak hepimizin en önemli gayesi olmalıdır.

  Hz. Hüseyin'in oğlu Zeynel Abidin,

  -Biz çocuklarımıza Ku'an'dan bir sure öğretir gibi,Allah Resulü'nün megazisini(savaşlarını,hayatını)öğretirdik, buyurmuştur.Bu söz, bize Kur'an-ı Kerim ile Peygamberimiz'in (s.a.v) hayatı arasındaki ilişkiyi göstermesi açısından önemlidir.Kur'an-ı Kerim nasıl muhafaza ediliyorsa,siyerin de o şekilde muhafaza edilmesi,bütün boyutlarıyla öğrenilmesi ve unutulmaması gerektiğivurgulanmaktadır.Sahabenin dünyasında siyerin değeri,Kur'an'ın değeri gibiydi.Çünkü onlar çok iyi biliyorlardı ki siyer,Kur'an'ın hayata dönüşmüş şekli,ayetlerin ete kemiğe bürünmüş biçimi ve vahyin ayaklar üzerinde yürüyen halidir.


  Azhap Suresi 21. Ayette Yüce Rabbimiz(c.c) şöyle buyuruyor;

  "Andolsun,sizin için,Allah'ı ve ahiret gününü umanlar ve Allah'ı çokça zikredenler için Allah'ın Resulü'nde güzel bir örnek vardır."


  Bizim için en mükemmel örnek(üsve-i hasene),Efendimiz (s.a.v) olduğuna göre, O'nun(s.a.v) hayatını öğrenmek bizim için çok önemlidir.

  İmam Zühri,

  - Siyer ilmi,dünya ve ahiret hayatının hayrıdır , demiştir.