Sivrisinekler neden kimilerini ısırmaz?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Pardus tarafından 7 Eylül 2009 tarihinde açılan konu


 1. Bilim adamları cevabı buldu


  Bilim adamları, kimi insanların sivrisineklerce neden daha az ısırıldığını buldular: ''Bu insanların tatlı ter kokuları.''

  Bilim adamları, kimilerinin sivrisineklerce ''tercih edilmesinin'', kimilerininse ''tercih edilmemesinin'' ardında yatan nedenin, vücut kokularındaki farkta yattığını, sivrisineklere dirençli olanların terlerindeki şekerimsi koku bileşiminin daha yüksek düzeyde olduğunu keşfettiler.

  ''Ketonlar'' olarak bilinen bu bileşimlerin sivrisinekleri savdığını belirleyen bilim adamları, vücudunda bu maddenin çok olduğu insanların sivrisinek ısırıklarına daha az maruz kaldıklarını söylediler.

  Rothamsted araştırma kuruluşundan Dr. James Logan, sivrisineklerin insanları belirlemelerine yardım eden, farklı kimyasalları ve işaretleri ayırtetme yeteneğine sahip olduklarını bildirdi.

  Logan, bir kişide bu ketonların yüksek yoğunlukta bulunmasının, sivrisineklerin, hedeflerindekinin insana benzemediğini düşünmelerine yol açtığını ve böylece bu kişileri sivrisinekler için daha az çekici kıldığını kaydetti.

  İskoçya Aberdeen Üniversitesi'nden meslektaşlarıyla birlikte çalışan Logan, sivrisineklere dirençli gönüllü deneklerin vücut kokularıyla sinekleri çeken insanların kokularını karşılaştırdı.

  Sivrisinekleri kovmada etkili 5 tür keton belirleyen Logan ve arkadaşları, bu maddeleri normalde sivrisineklere çekici gelen denekler üzerine sıktılar ve sivrisineklerin bu kişilere artık yaklaşmadıklarını gördüler.

  Bilim adamları şimdi, bu bulgunun ışığında yeni bir sivrisinek kovucu geliştirmek için kolları sıvadılar.

  Yeryüzünde 3 bin 500'den fazla sivrisinek türü bulunuyor ancak bunlardan çok azı insan bedeninden besleniyor. Sivrisinekler nektardan beslenseler de dişiler, yumurta geliştirmeye yarayan protein ve enerji sağlayan kandan da yararlanıyor.

  AA
  habertürk
    2. Cevap: Sivrisinekler neden kimilerini ısırmaz?

  Çok enteresanmış. Sivri sinek kovucuları kullanmak yerine şekerimsi parfümleri tercih etsek nasıl olur acaba :f20:
    3. Cevap: Sivrisinekler neden kimilerini ısırmaz?

  Bana bayılırlar :( o sevimsiz küçük şeyler :f196:
    4. Cevap: Sivrisinekler neden kimilerini ısırmaz?

  Bu konuyu hep merak etmişimdir.İlginç bir bulgu..Bu sayede sivrisinek yoluyla bulaşan tehlikeli hastalıklarda önlenmiş olur.
    5. Cevap: Sivrisinekler neden kimilerini ısırmaz?

  benim kanımıda severler beni ısıran sivriler daha sonra baya hantallaşıyor
    6. Cevap: Sivrisinekler neden kimilerini ısırmaz?

  Başımın belaları :f196:Acaba wishin çözümü işe yarar mı:f20:
    7. Cevap: Sivrisinekler neden kimilerini ısırmaz?

  Senin kanında ne var ki DarK :f196:
   


Similar Threads: Sivrisinekler neden
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Sivrisinekler Neden Sokar? 24 Eylül 2012
Bunları biliyormusunuz neden sivrisinekler bazı insanları daha çok sever? 11 Temmuz 2010
Bunları biliyormusunuz Hava durumunun ülkemizde bölgeden bölgeye farklılıklar göstermesinin nedenleri nelerdir? 3 Eylül 2016
Bunları biliyormusunuz Türkçenin dünya üzerinde geniş bir insan kitlesi tarafından konuşulmasının nedenleri 3 Eylül 2016
Bunları biliyormusunuz Laterit toprakların Türkiye’de görülmemesinin nedeni nedir? 1 Ağustos 2015