Sivilce İzi Tedavisi Yöntemleri

'Kişisel Bakım' forumunda HazaN tarafından 24 Oca 2009 tarihinde açılan konu

 1. sivilce izi tedavisi için kullanılan tüm yöntemler cildin üst tabakasını soyarak cildin yenilenmesini ve bu sayede yeni oluşan ciltte izlerin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Cildin soyulma işlemi lazerle, kimyasal peeling yöntemiyle, dermabrazyon ve microdermabrasion yöntemleriyle gerçekleştirilmektedir.

  Lazerli Sivilce İzi Tedavisi

  Dermatoloji uzmanı kontrolünde uygulanan lazerli sivilce izi tedavisi genellikle yaygın sivilce izi bulunan kişilerde kullanılan bir yöntemdir. Lokal anestezi ile sivilce izlerinin bulunduğu bölge uyuşturularak lazerle cildin sivilce izlerinin bulunduğu en üst tabakası soyulur. Soyulan tabakanın yerine yeni cildin çıkması ortalama olarak 1-2 hafta sürmektedir. Lazerli sivilce izi tedavisi en etkili ve bu alandaki en pahalı tedavi yöntemidir.

  Dermabrazyon İle Sivilce İzi Tedavisi

  Dermabrazyon tedavisinde lazerli tedavide olduğu gibi izlerin yer aldığı cildin üst tabakası soyulmaktadır. Ancak bu uygulamada lazer yerine dönen bir metal fırça kullanılır. Metal fırça ile soyulan cildin üst katmanı ile birlikte izlerde ortadan kalkar. Dermabrazyon tedavisi sonrasında iyileşme süreci cildin soyulduğu alanın büyüklüğüne göre 2-3 hafta sürebilmektedir.

  Kimyasal Peeling İle Sivilce İzi Tedavisi

  Kimyasal peeling ile sivilce izi tedavisi diğer yöntemlere göre daha hafif bir çözümdür. İzlerin bulunduğu alana uygulanan kimyasal maddeler ile izlerin bulunduğu alanın yenilenmesi sağlanmaktadır. Aşırı derin ve belirgin olmayan sivilce izleri için uygun bir tedavi yöntemi olan kimyasal peeling bir dermatolojist eşliğinde yapılmalıdır. Diğer yöntemlere göre iyileşme süreci de oldukça kısadır. Birkaç gün kimyasal peeling uygulanan bölgede kızarıklıklar oluşur ve en geç 5-6 günde iyileşme sağlanır.

  Mikrodermabrazyon İle Sivilce İzi Tedavisi

  Mikrodermabrazyon ile dermabrazyon benzer tedavi yöntemleri olmasına karşın mikrodermabrazyon tedavisinde daha ince bir cilt tabakasının soyulması sağlanmaktadır. Bu sayede tedavi uygulanan bölge daha kısa sürede iyileşmektedir. Her işlem sırasında belirli alanlarda çalışıldığı için sivilce izlerinin yoğunluğuna göre 4-5 seans kadar mikrodermabrazyon tedavisine gitmeniz gerekebilir.

  Yukarıda saydığımız kimyasal ve kozmetik cerrahi yöntemleri ile sivilce izlerinden kısa sürede kurtulmanız mümkün. Ancak bu tedavileri yeni sivilce oluşumlarının bittiği zamanda yaptırmanız en uygunu olacaktır. Cildinizde sivilce oluşumunu engelleyecek antibiyotikler piyasada bulunmaktadır. Antibiyotiklerin kullanıldığı sivilceler genellikle bakteri sonucunda oluşan aknelerdir.

  Ayrıca sivilceleriniz olsun olmasın daha sonra ortaya çıkabilecek sivilce izlerinin görünümünü en aza indirmek ve sivilceleri oluşmadan engellemek için cilt bakımınızı düzenli olarak yapmalısınız. Cilt tipinize uygun kozmetik ürünleri yine bir cilt uzmanından öğrenmenizi tavsiye ederim.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Eyl 2014
  Bloom bunu beğendi.
 2. aaaaaaaaaaaay canım ablamm çok saoll
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Eyl 2014
 3. bir türlü kurtulamıyorum şu sivilcelerden
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Eyl 2014
 4. bende de başladı yavaş yavaş genç kız oluyorum kolay değil :p
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Eyl 2014