sivil toplum örgütleri sivil toplum çalışmaları

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 26 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. sivil toplum örgütleri ,sivil toplum çalışmaları bugün hemen lütfen yarın yazılım var...

  Cevap: sivil toplum örgütleri sivil toplum çalışmaları

  Sivil toplum kuruluşu, resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kâr amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar ve/veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır. Sivil toplum örgütleri oda sendika vakıf ve dernek adı altında faaliyet gösterir. Vakıf dernekler topluma yararlı bir hizmet geliştirmek için kurulmuş yasal topluluklardır ve herkese yardım etmek için kurulmuşlardır.


  İstanbul Eğitim Vakfı


  Vakfın amacı; I. Yaygın öğretim ve eğitim kurumlarının her çeşit ve derecesinde okuyan yoksul, yetenekli ve başarılı gençlere yurt içinde ve yurt dışında burs, yurt ve maddi yardım sağlar.
  II. Dini, tarihi ve kültürel değerlere sahip eserlerin onarımı, bakımı, inşa ve ihyası için çaba sarfeder.

  Anne-Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV)


  Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), 1993 yılında, kurucu başkan Ayşen Özyeğinin öncülüğünde ve kurucu üyeler Prof. Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı ve Prof. Dr. Sevda Bekmanın bilimsel çalışmaları ışığında kurulmuştur.AÇEVin misyonu, gelişen bir toplum için eğitimin şart olduğu bilinciyle, uzmanlık alanı olan erken çocukluk ve yetişkin eğitimine, programları ve uygulamaları ile katkı sağlamak ve bu konuda ülke genelinde yaygın bir hizmet ağı oluşturmaktır.

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı

  İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Avrupa'nın birçok kentinde yılın belirli dönemlerinde yapılmakta olan ve çeşitli sanat dallarını içeren festivallerin bir benzerinin, İstanbul'da da yapılmasını düşleyen Dr. Nejat F. Eczacıbaşı'nın önderliğinde, 1973 yılında kuruldu.