sivasın nesi meşhurdur?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Gazel tarafından 4 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Sivas ilinin en çok nesi meşhurdur?

  Kangal
  Zeki, kolay eğitilen, çocuklara karşı sabırlı, azarlanmaya karşı duyarlı, sevilmek isteyen, yaşadığı yeri sahiplenen bir köpektir. Yabancılara karşı kuşkucudur, bu nedenle güvenli ve çitlerle çevrili bir alanda ya da koruyucusu olduğu sürüsüyle birlikte açıkta yaşamalıdır

  Çubukçuluk (Ağızlık yapımcılığı) :
  "Ağızlıkçılık" veya "Çubukçuluk" ismiyle anılan el sanatının başlangıcı 1800 yılına kadar iner. Sivas ağızlıklarının yapımında Tokat-Erzincan-Erzurum-Kars ve Ağrı yörelerinden temin edilen "Germişek ya da karamuk" denilen ağaç cinsleri kullanılır. Son zamanlarda Sivas'ta ki ağızlıkçılar kalemlik, isimlik, tığ sapı, şamdan, minare maketi ve tükenmez kalem gibi hediyelik eşyalar da yapmaktadırlar.

  Çarıkçılık :
  Bir zaman Anadolu insanının ayağının giyeceği ve süsü olan çarık günümüzde artık kullanılma-maktadır. Çok az sayıda kalan ustaları tarafından hediyelik eşya olarak yapılmaktadır. Sırımlı ve tokalı olmak üzere iki cinsi yapılmaktadır.

  Gümüş İşçiliği:
  Çeşitli aşamalardan geçerek tel ve ince levha haline getirilen gümüşten ahşap malzeme kaplanarak gümüş çekmece ve gümüş nalınlar yapılır. Diğer bir gümüş işçiliği ise telkari, kalem işi savattır. Bu işçiliklerde gümüş kemerler, bilezikler, bardak ve fincan zarfları, çay tabakları, çay tepsileri, broşlar, ağızlıklar ve tespih süsleri gibi eşyalar yapılır.

  Bakırcılık :
  Bakırcılık eski yay-gınlığını yitirmiştir. İl Bakırcılığının en eski örnekleri Sivas Müze-sinde sergilenmektedir.

  Ustaların çalıştıkları bakırlara adlarını, bir din bü-yüğünün adını ya da ayet yazması gele-nektendir. Ancak ya-zıyı motifler arasına yerleştirmek güç olduğundan bu gelenek giderek kaybolmuştur. Bu tür süslemelere en çok Osmanlı dönemi bakır eşyalarına rastlanmaktadır.
    2. Belki pekçok meşhur yiyecek içecek ve gezilecek yeri vardır ama tüm dünyaya nam salmış Sivas Kangalı en meşhur olanıdır.
    3. SİVAS'IN NEYİ MEŞHUR?
  Buruciye Medresesi

  Gök Medrese

  Kangal Çoban Köpeği


  Kangal Balıklı Kaplıcası,

  Divriği Ulu Camii

  Darüşşifa

  Çifte Minareli Medrese

  Sızır Şelalesi ( Gemerek )

  Tödürge Gölü ( Zara )

  Pir Sultan Abdal

  Aşık Veysel,
    4. Çifte Minareli Medrese