Sistitin türleri nelerdir?

'Ders notları' forumunda Blue tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Sistitin türleri nelerdir?
  Sistitin en sık rastlanılan tipi akut bakteriyel sistittir. Etkeni halk arasında ‘koli basili’’ olarak da bilinen Escherichia coli adlı bir mikroorganizmadır. Akut bir enfeksiyon olan sistit, bir yıl içinde üç veya daha fazla tekrarlarsa bu duruma kronik bakteriyel sistit adı verilir. Bunların dışında allerjik sistit, kanser tedavisi nedeniyle radyasyon sistiti veya ilaçlara bağlı kimyasal sistit gibi çeşitleri vardır. Evlilikte ilk cinsel ilişki sonrası ortaya çıkan balayı sistiti de diğer bir sistit türü olarak dikkat çeker. Devam eden ve tekrarlayan sisitit şikayetlerinde hemen doktora başvurulmalıdır.
  Sistitin belirtileri nelerdir?
  İdrar yaparken yanma, sızı, ağrı ve ani sıkışma hissi en sık izlenen bulgulardır. Bununla birlikte; tam idrar boşaltamama hissi, kötü kokulu ve bulanık idrar, cinsel ilşki sırasında ağrı duyulması, kasıklarda ve göbek altında ağrı ve idrarda kan görülmesi sistitin diğer bulgularıdır. Bazen terleme, bulantı ve kusma da eşlik edebilir.
  Sistit tanısı nasıl konulur?
  Hastaların çoğunda yukarıda bahsedilen şikayetler olur. Yapılacak ilk tetkik, idrar tahlilidir. Enfeksiyona neden olan bakteriyi tanımlayabilmek ve etkin bir tedavi yapabilmek için idrar kültürü gerekebilir.
  Sistite neden olan bir hastalık düşünülüyorsa, doktorunuz ileri tetkikler isteyebilir.
  Sistit tedavisi nasıl yapılır?
  Sistit tedavisi antibiyotikle yapılır ve genellikle şikayetler üç dört günde geçer. Etkin bir tedavi için idrar kültürü yapılmalı ve antibiyotik direnci değerlendirilip uygun ilaçlar kullanılmalıdır.
  Sistite neden olan risk faktörleri
  - Genital hijyenin iyi olmaması,
  - Genital enfeksiyonlar,
  - Dar ve sentetik iç çamaşırları
  - Cinsel ilişki sıklığı,
  - İdrar akışını engelleyen taş, tümör veya erkeklerde prostat büyümesi,
  - Mesanenin çalışmasını engelleyen bir sinir sistemi hastalığının olması,
  - Şeker hastalığı,
  - Hamilelik,
  - İleri yaş,
  - Menopoz