Sırtüstü yüzme stili

'Spor Gündemi' forumunda ZeuS tarafından 25 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Sırtüstü yüzme teknikleri

  Sırtüstü yüzme, arkaya kol atarak yüzme stiline denilir.Halk dilinde serbest yüzüş stilinin tam tersi bir yüzüş de denir. Zaman içerisinde yüzücüler birbirlerini takip eden, su üstündeki tamamlayıcı kol hareketleriyle ve kurallara uyarak daha hızlı yüzeceklerini fark ettiler.Bu yüzme tarzına elverişli olan ayak çırpma hareketlerinin uygulanmasına da başlandı, çünkü böylesi eski ayak vuruşundan daha hızlıydı.

  Su altı kol yüzüşü su yüzeyinin derhal altında ve yana doğru düz bir kolla yapılıyordu. Bunun gibi hareketin tamamlanışı da alçak ve düz bir kolla yanlamasınaydı. Su altı kameralarının kullanımı yaygınlaşmaya başladıkça konunun uzmanları , antrenörler , hareket bilimi bilim adamları , o günün en başarı gösteren sırtüstü yüzücülerinin s tipi çekiş hareketlerini kullandıklarını gördüler. Yüzücülerin kollan yüzerken önce bükülüyor, sonra açılıyordu. Hareketin tamamlanışı ise yandan ziyade, dümdüz baş üstünden yapılıyordu. Bu günkü sırtüstü yüzme, kuralların izin vermesiyle ve hızı arttırıcı yeniliklerle daha iyi bir duruma gelmiştir denebilir .

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/yzmestili-86931.jpg]yzmestili-86931[/IMGALT]

  Çift ayak vuruşları diğer adıyla dolfin ayak vuruşları

  Sırtüstü yüzmede çift ayak vuruşu yada dolfin ayak vuruşunu pekçok yüzücü yüzmelerini hızlarını arttırıcı olarak kullandılar . Bu teknik yüzücülere avantaj sağladığı gerekçesiyle , fina kuralları günümüzde bir yüzücünün depar ile birlikte siyin altında 15 m. dolfin ile gitmesine ve her dönüşte 15 m. dolfin ayak ile yüzmesine izin vermekte . Yüzücü depar ve dönüşlerde kısa bir mesafe kaydıktan sonra suyun 80 cm. ve l m. derinlikte hareket etmesi suyun dışındaki ters akıntılardan vücut suyun altında olduğu için etkilenmemekte ve sürtünme azalmaktadır. Dolayısıyla yüzücülerin su altındaki dolfin hareketine dikkat etmeleri gerekmektedir. Dolfin ayağa yatkın olan yüzücülere kurallar çerçevesinde bu tekniği kullanmaları tavsiye edilir.

  Yeni dönüş tekniği

  Yüzücülerin duvara el dokundurmadan yapıkları dönüşlerin avantajlı olduğu bilinmektedir. Bu dönüş tekniği yüzücülerin dönüşe erken başlamalarına olanak verir ve hiç şüphesiz daha çabuk takla atmalarını temin eder , bu sebeple rakiplerine oranla avantaj sağlamaktadır . Yüzücü duvara bir kulaç kala yüzüstü pozisyona gelip bir kol çekişiyle serbest takla atar, sırtüstü pozisyonda ya serbest ya da dolfin ayakla su yüzeyine tekrar çıkar ve yüzme uzaklığına devam eder .
    2. Cevap: Sırtüstü yüzme stili

  Yüzelim güzelleşelim :) 3 kulaç bir nefes tercihim :f40:
    3. Cevap: Sırtüstü yüzme stili

  Yaz gelsede şipidik şipidik yüzsek:):):f196:
   


Similar Threads: Sırtüstü yüzme
Forum Başlık Tarih
Spor Gündemi Yüzme Antrenmanı - Sırtüstü Yüzme 17 Mayıs 2011
Spor Gündemi Yüzme Sporunun Tarihçesi 17 Mayıs 2011
Spor Gündemi Yüzme Antrenmanı - Serbest Yüzme 17 Mayıs 2011
Spor Gündemi Yüzme Antrenmanı - Kelebek Yüzme 17 Mayıs 2011
Spor Gündemi Yüzme Antrenmanı - Kurbağalama Yüzme 17 Mayıs 2011