sırt ve boyun ağrıları neden olur

'Sağlık Rehberi' forumunda alemşah tarafından 5 Aralık 2009 tarihinde açılan konu


 1. Son zamanlarda insanların bilgisayar yada masa başında uzun süre kalmaları boyun ve sırt ağrısı şikayetlerinde büyük artışa neden olmakta. Boyun ağrısı malesef basit gibi görünse de günlük işlerimizi yapmamızı zorlaştıran ve işkence halini alan bir sorundur. 50 yaş üstü insanlarda sık görülen boyun ağrısı, başın bittiği yerle omuzların başladığı bölge arasında herhangi bir yerde hissedilebilir. Fakat boyun ağrısının bu bölgeyle sınırlı kalmayıp, sırta ve kollara vurduğu da olur.

  Eğer boyun ağrısı şikayetiniz bulunmakta ise, daha ciddi ve karmaşık sebeplerden şüphelenmeden önce, yatağınız ve yastıklarınız sağlığınızı koruyabilecek, iyi ürünler değil mi, tüm gün boyunca stres seviyeniz yüksek mi veya iş yerinde devamlı olarak klavye başında boynunuzu eğerek uzun süreler çalışıyor musunuz diye bir gözden geçirin. Bu sorulardan en azından birisinin yanıtı eğer evet ise, muhtemelen boyun ağrınızın nedenini bulmuşsunuzdur. Ağrıya yol açan durumla ilgili gereken değişiklik yapıldıktan sonra birkaç gün içerisinde, ağrı kendiliğinden kaybolur.

  Kötü duruş, Kas spazmı yada Tutulma

  En çok rastlanılan boyun ağrısı türü, mekanik boyun ağrısıdır. Omurga hastalıklarına bağlı olarak değil de kötü duruş, oturma bozukluğu, kaza ve zedelenme gibi nedenlerden kaynaklanır. Boyun ağrısı kesin olarak niçin meydana geliyor tespit etmesi zordur. Özellikle masa başında çalışanların çoğu bu tip boyun ağrısından şikayetçidir. Baş, omuz ve kola ağrısı da boyun ağrısının yanında meydana gelebilir.

  Otururken öne doğru eğilerek çalışmak, uzun süre boynu eğik şekilde sabit tutarak kitap okumak, el işi yapmak, klavyede yazı yazmak, araba kullanmak; yatarak televizyon seyretmek, yogun spor ve boyun sağlığına zarar verebilecek bir yastıkta yatmak gibi sebeplerle mekanik ağrılar oluşabilir. Ev işleri sırasında boyun yukarı ya da öne doğru sabitlenmiş şekilde iş görmek çoğu ev kadınında boyun ağrılarına yol açar. Misal olarak perde asarken ya da evyede bulaşık yıkarken, boynunuzu belli bir pozisyonda uzun süre sabit tutmuş ve zorlamış olabilirsiniz.

  Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar bu tip ağrıları dindirir. Çeşitli egzersizler ve ağrıya neden olan kötü duruşun düzeltilmesi genel olarak uygulanan tedavi yöntemleridir.

  Stres

  Boyun ağrısının sebepleri psikolojik şeyler de olabilir. Stresin bedenimizin üzerinde fiziksel etkileri olduğunu biliyoruz. Eğer stres ve kaygı sorununuz varsa, vücudunuz sürekli psikolojik bir baskının altında demektir. Stres altındayken kasların gerilmesine neden olan hormonların salgılanması nedeniyle, boyun ya da bel ağrılarının ve tutulmaların görülmesine sık rastlanır. Malesef ki bu durum bir sürekli döngüye sebep olur. Stres nedeniyle oluşan ağrılar da bir başka stres kaynağı olarak listeye eklenir.

  Gerginlikten kaynaklanan ağrılara karşı masaj, sıcak banyo ve egzersiz gibi kas gevşetici aktiviteler işe yarayabilir. Her şeyden önemlisi ise stres ve kaygıyla baş etmenin ve kaygılarınızla başa çıkabilmenin sağlığınız için ne kadar önemli olduğunu fark etmenizdir. Stres elbette hayatın bir parçası ancak endişeli ruh halinden sıyrılıp kendinizi rahatlatmanın yollarını keşfettiğinizde, vücudunuzun daha sağlıklı olması ve ağrıların azalması adına önemli bir adım atmış olursunuz.

  Travmalardan Kaynaklanan Ağrılar

  Ciddi boyun ağrılarının pek çoğu genellikle düşme, kaza benzeri travmalardan dolayı kaynaklanır. Trafik kazası, belli bir yükseklikten boynu zedeleyecek şekilde düşme, yüz üstü düşme, spor kazaları veya boğuşma benzeri istenmeyen olaylar, boyunda ciddi hasarlar meydana getirebilir ve bu travmaların hemen hepsi de boyun ağrısına yol açabilir.

  Boyun Fıtığı

  Boyundaki omur kemiklerinin arasında disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Kıkırdakların içinde de jöle kıvamında sıvı vardır. Bu sıvının çeşitli nedenlerle dışarı taşması ve sinirlere baskı yapmaya başlaması, boyun fıtığını oluşturur. Trafik kazaları, boyun kaslarına aşırı yüklenme, boynu sabit tutarak yapılan masa başı işleri ve hareketsizlik boyun fıtığına yol açan nedenlerden bazılarıdır. İlk belirtiler boyun ağrısı ve boyun hareketlerinde kısıtlanmadır. Boyun ağrısı dışında baş ağrısı, omuz ve kol ağrıları, hatta göğüs ağrıları da görülebilir. Sinirlere ne kadar baskı olduğuna ve disklerin bozulma oranına bağlı olarak kollarda uyuşma, kol ve ellerde güçsüzlük meydana gelir. İlerleyen vak’alarda güçsüzlük bacaklara kadar iner.

  Kireçlenme

  Boyun kireçlenmesi, boyundaki bağlar ve kıkırdakların yıpranması sonucu oluşur. Bağların sertleştiği, kemiklerde çıkıntıların meydana geldiği bu yıpranma neticesinde omurilik ve sinir kanalları daralır. Bu daralma sebebiyle sinirlere baskı olur ve sonuç olarak boyun ağrıları başlar. Boyun kireçlenmesi ve boyun fıtığı birbirine çok benzer belirtiler gösterir. Boyun ve kol ağrıları, el ve ayaklarda uyuşma ve güçten düşme görülebilir. Ameliyatla müdahale oranı düşüktür. Genellikle fizik tedavi ve çeşitli egzersizler önerilir.

  Romatizmal Hastalıklar

  Eklem ve bağ dokusu ile ilgili hastalıkların genel adı romatizmadır ve çeşitli türleri vardır. İltihapsız romatizma türlerinden, yumuşak doku romatizması ‘fibromiyalji‘ ve iltihaplı romatizma türlerinden ‘ankilozan spondilit‘, boyun ağrısı ile kendini gösteren romatizmal hastalıklar arasındadır.

  Boyun Ağrısına Neden Olabilecek Diğer Hastalıklar

  * Enfeksiyon Hastalıkları

  * İç Organ Hastalıkları

  * Kemik Hastalıkları

  * Omurga İltihabı

  * Hormonal Hastalıklar

  * Tümörler

  Boyun Ağrısı Ne Zaman Ciddiye Alınmalı?

  Boyun ağrısı için doktora görünüp rahatsızlığınızdan ve genel sağlık durumunuzdan bahsetmeniz durumunda, durumun öneminin ne seviyede olduğu çabuk bir şekilde anlaşılacaktır. Buna karşın çoğu kez, kendimizi mecbur hissetmedikçe doktora gitmeyi ertelemek gibi bir yanlışa düşeriz. Boyun ağrınızın kalıcı olmadığını düşünerek doktora görünmeyi ihmal ediyor olabilirsiniz. Fakat aşağıdaki listedekilerden birisi veya birkaçı size tanıdık geliyorsa, hemen bir uzmana başvurmakta geç kalmayın:

  * Ağrı günden güne artarak ilerliyorsa.

  * Boyun ağrısı kola sıçramışsa ve kolun hissizleşmesi, uyuşması ya da tutmaması gibi şikayetler görülüyorsa.

  * Genel olarak bir halsizlik, kendini iyi hissetmeme şikayetiyle birlikte boyun ağrısı da varsa.

  *Boyun ağrısının yanı sıra idrara çıkmakla ya da yürümekle ilgili de bir problem yaşanıyorsa. (Omurilik üzerindeki baskıyla ilgili bir sorun olabilir.)

  * Boyun kemiklerinde hassaslaşma, yumuşaklık dikkat çekiyorsa.