Sırt Hareketleri Resimli

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 29 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. sırt egzersizleri resimli
  Resimli sırt hareketleri

  EGZERSİZ 1: Ayaklarınız omuz genişliğinde açın. Karnınız içeride ve göğüs dışarı doğru dönük olsun. Dirseklerinizi yumuşak tutup kollarınızı başınızın üzerine uzatarak lastik bandı tutun. Yorulduğunuz zaman dinlenip tekrar deneyin.

  [​IMG]


  EGZERSİZ 2: Lastik bandı gerip başınızın arkasından aşağıya indirin ve kaldırın. Kollarınız aynı doğrultu da olmasına özen gösterin. Sırt kaslarınızın güçlenmesi için lastik bandı ikiye katlayabilirsiniz.

  [​IMG]


  EGZERSİZ 3
  : Elleriniz başınızın yanında, bacaklarınız birleşik olacak biçimde yüzüstü yatın. Başınız yere dönük olmalıdır. Karın kaslarınızı içeri çekin ve pelvis tabanınızı kaldırın.

  [​IMG]

  EGZERSİZ 4: Elleriniz ve sırt kaslarınızı kullanarak başınızı ve omuzlarınızı yerden birkaç santimetre kaldırın. Boynunuzla sırtınız aynı doğrultuda olsun ve yüzünüz yere baksın.

  [​IMG]

  EGZERSİZ 5: Egzersiz 4’ ü yaptıktan sonra aynı egzersizi ellerinizi kullanmadan yapmayı deneyin. Başınızı aşağıda tutup, kalkarken ellerinizi de üst vücudunuzla birlikte kaldırın. Egzersiz bittiğinde, elleriniz ve dizlerinizin üzerinde yükselerek ve kalçanızı topuklarınıza doğru iterek sırtınızı esnetin.

  [​IMG]

  EGZERSİZ 6 : Kollarınız iki yana açık olarak yüzüstü uzanın. Yüzünüzü aşağı dönük tutun, karnınızı içeri çekin ve pelvis tabanını kaldırın.

  [​IMG]

  EGZERSİZ 7: Ellerimizi yumruk şekline getirip iki yana açıyoruz. Sonra kollarımızı yerden 3–5 cm kaldırmaya çalışınız. Dilerseniz bu egzersizi avuç içine bir miktar ağırlık alarak da yapabilirsiniz.

  [​IMG]

  EGZERSİZ 8: Özellikle hamilelik dönemi geçiren bayanlar için ideal bir egzersizdir. Sırt çukurunun düzeltilmesi için birebirdir. Sırtüstü uzanın. Ellerinizi dizlerinizin altından geçirerek göğsünüze çekin, sonra gevşetin.

  [​IMG]

  EGZERSİZ 9: Bir önceki egzersizde olduğu gibi dizlerinizi göğsünüze doğru çekin ve dışarı itmeye çalışın. Bu şekilde kalçalarınızın üzerinde sallanın. Bu hareket sakinleştiricidir.

  [​IMG]

  EGZERSİZ 10: Dizleriniz ve elleriniz üzerinde yükselin. Sırtınızı olabildiğince kubbeleştirin. Sırtınızın altındaki esnemeyi hissetmek için kalçalarınızı sıkıştırın ve başınızı aşağıya indirin.

  [​IMG]

  EGZERSİZ 11: Belinizi gevşeterek içeri doğru kavis yapın. Sonra yukarı doğru öteleme hareketi yapın.

  [​IMG]